Najvýhodnejšia
rezervácia
 

TURISTIKA NA PRAŠIVÚ

Trasa: Korytnica-kúpele – Hiadeľské sedlo – Prašivá  – Hiadeľské sedlo – Korytnica-kúpele

Vzdialenosť: 16 km

Čas: 6,5 hod

 

 

 

Vrch Prašivá je horské sedlo patriace do hlavného hrebeňa Nízkych Tatier (vrcholom prechádza známa Cesta hrdinov SNP, ktorá vedie z Donovál na Chopok). Vďaka svojmu ikonickému tvaru a polohe neodmysliteľne patrí ku aj ku Donovalom- najkrajší výhľad na tento masív sa nám naskytne z okolia Novej Holi.

 

Prašivá bola v minulosti miestom bojov s nacistami počas SNP, preto tu dodnes môžeme nájsť množstvo vojnového materiálu. Dnes je známa nielen vďaka prekrásnym výhľadom pozdĺž celého hrebeňa.

 

Začať túru môžete v rôznych bodoch- obec Hiadeľ, Korytnica alebo Liptovská Lúžna. My zvolíme začiatok túry v kúpeľoch Korytnica, ktoré sa nachádzajú 7 km od Donovál- smer Ružomberok. Problém zaparkovať tu mať nebudete, pretože kúpele majú už časy slávy za sebou. Trasa z Korytnice patrí k najkratším cestám na Prašivú. Míňame miestny pamätník, kaplnku a vstupujeme do lesa. Budeme stúpať  po modrej turistickej značke až do Hiadeľského sedla. Cestou sa nám naskytnú veľmi pekné výhľady- napríklad v Sedle pod Babou na Novú hoľu, neskôr na Kozí chrbát.

 

Po necelých dvoch hodinách sa dostávame do spomínaného sedla, kde sa môžeme v prístrešku osviežiť a oddýchnuť si pred pokračovaním. Prístrešok slúži turistom aj ako nocľaháreň, napríklad pri prechode hlavného hrebeňa Nízkych Tatier. V sedle sa lúčime sa s modrou značkou, ktorá pokračuje do obce Hiadeľ. My pokračujeme po červenej značke.

Míňame les s dostávame sa do pásma s typickou kosodrevinou, kde je turistický chodník lemovaný hustými kríčkami s čučoriedkami. Vyznačuje nám  smer cesty, ktorej sa máme držať. Tento 3-kilometrový úsek hrebeňom s krásnymi výhľadmi nás privedie až na kamenistý vrchol Prašivej, kde nájdeme vrcholové značenie s tabuľkou.

 

Ak by ste si chceli túru predĺžiť, môžete pokračovať po červenej značke na vrch Malá alebo Veľká Chochuľa.

 

Zostupujeme rovnakou trasou.