JESENNÉ AKTIVITY V OKOLÍ DONOVÁL

Chcete si ísť pozrieť jesenné Donovaly a okolie z rôznych uhlov? Nezabúdajte na to, že máte k dispozícii veľa outdoorových aktivít, ktoré vám okrem zábavy a nových poznatkov prinesú aj zdravotné benefity. Každý z nás chce byť určite zdravý, najmä v tomto uponáhľanom a stresujúcom období, pre to však musíme zostať v pohybe na čerstvom vzduchu. Možno naše tipy vám pomôžu zhodnotiť, že tráviť svoj voľný čas v prírode je to najlepšie, čo pre seba môžeme urobiť.

1. OTUŽOVANIE

V posledných rokoch je na vzostupe práve otužovanie a samozrejme nie zbytočne! Aj podľa odborníkov má práve tento druh aktivity pozitívne účinky na náš imunitný systém, psychickú pohodu, zlepšenie krvného tlaku a mnoho ďalšieho. Tejto jesenno-zimnej aktivite sa teší čoraz viac mladších alebo aj starších nadšencov, ktorí zvyknú chodiť na rôzne vodné plochy. Najnavštevovanejšie v okolí Donovál sú vodné plochy Salašky, vodná plocha v Harmanci, na Motyčkách a ani Šachtičky nezostanú bez zmienky. Netreba však podceňovať opatrnosť a radšej si doprajte čas na preštudovanie správneho postupu pri vašich začiatkoch.

2. BEH

Ak ste nadšencom aktívneho životného štýlu, máme pre vás ďalší tip. Na Donovaloch si môže zabehať každý, či ste už začiatočník alebo skúsený trénovaný bežec. Trasu si môže každý prispôsobiť podľa svojich schopností alebo preferencií. Môžete sa prebehnúť cez okolité lesy a lúky, alebo preveriť svoju vytrvalosť pri náročných stúpaniach na okolité vrcholy hôr.

3.PARAGLIDING

Pokiaľ sa nebojíte výšok, ponúkame vám jeden z nezabudnuteľných adrenalínových zážitkov na strednom Slovensku. Pozrite si Donovaly z výšky a prídete na iné myšlienky práve vďaka paraglidingu. Nádherné výhľady jesennej prírody v spojení s dobrou náladou vám prinesie neopísateľný zážitok.

4.CYKLOTURISTIKA

Nezabúdajte, že Donovaly skrývajú 42 cyklotrás, čo znamená, že sa tu nachádza 375 km značených trás pre vašu zábavu a spoznávanie krajiny. Takmer všetky začínajú pri infocentre. Počas jazdy sa môžete kochať okolitou meniacou sa prírodou a spoznávať aj naše stredoslovenské historické pamiatky. Pokiaľ chcete klasickú cykloturistiku ozvláštniť, pokojne využite aj e-bike. Ten vám jazdu spríjemní, urýchli a najmä zjednoduší v náročnejších prevýšeniach. Hlavné pravidlo však znie - sledovať osadené smerovky a orientačné tabuľky.

5. SPOZNÁVANIE OKOLIA

V tomto bode je len na vás, či chcete spoznávať samotné Donovaly do hĺbky alebo by ste sa chceli pozrieť aj do jeho blízkeho okolia. Donovaly sú v obklopení rôznych zaujímavých miest, národných kultúrnych pamiatok a prírodných úkazov. Rozumieme, že nie každý horlivý fanúšik turistiky, preto sme pripravili pár tipov na výlet, kam sa dostanete nenáročnou prechádzkou alebo pohodlne autom.

Špania Dolina

Začneme Španiou Dolinou, ku ktorej sa viete dostať pokojnou prechádzkou z Donovál po náučnom chodníku, sprevádzaného informačnými tabuľami, ktoré prezrádzajú viac o baníctve a jeho súčastiach. Táto malebná obec ponúka bohaté banícke tradície na čele s jedinečným orlojom, sezónne zábavy, prienik k samotnému čipkárstvu. Pokiaľ si ju chcete užiť naplno, odporúčame výjsť na haldu Maximilián, ktorá je vytvorená z hlušiny ( štrkový násyp z historickej baníckej činnosti) a vychutnajte si tak nádherný romantický pohľad na celú Španiu Dolinu.

Kalište

Pokiaľ by ste chceli ísť po stopách SNP, táto národná kultúrna pamiatka je tým významným bodom v histórií Slovenska, ktorý sa oplatí vidieť na vlastné oči. Kalište je zaniknutá obec, ktorá sa nachádza v oblasti národného parku Nízkych Tatier. Sú tu zrekonštruované 2 domčeky, malá zvonica a základy obytných domov, ktoré boli vypálené, ale aj cintorína, kaplnky a hrobu padlích partizánov. Kalište leží približne 5 km južným smerom od Donovalov a spája sa s nenáročným výletom, ktorý trvá približne dve hodiny. Stačí sledovať žltú značku cez osady Buly a lokalitu Pri javore a raz dva sa ocitnete v Kališti.

Korytnica

Nenáročnú a krátku prechádzku ponúka v okolí Donovalov tiež Korytnica, ktorá si získala meno ako kúpeľná oblasť a prameň minerálnej vody. Tunajšie kúpele vraj v minulosti vyhľadával aj cisár František Jozef a hoci ich sláva už pominula, zdravú vodu s liečebnými účinkami tu môžete ochutnať a nabrať si so sebou do zásoby aj v súčasnosti. Aby ste sem prišli, zamierte z Donovalov po ceste značenej žltou farbou cez osadu Mišúty až sa dostanete ku rázcestiu a neskôr kúpeľom Korytnice.

Vlkolínec

Unikátna pamiatková rezervácia neďaleko Donovál, ktorú si mnohí z nás pamätajú z dôb stredných škôl. Táto osada je živým skanzenom slovenskej ľudovej histórie, ktorá je zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Je to výlet, ktorý odporúčame pokojne aj rodinám s detičkami. Zachovala sa tu pôvodná architektúra a štruktúra horskej osady "želiarov", ktorá má svoju atmosféru v každom ročnom období.