Najvýhodnejšia
rezervácia
 

DONOVALY – miesto plné zimných aktivít

Dovolenky v zime už dávno nie sú len o lyžovačkách a existuje mnoho zimných aktivít, ktorými si možno okoreniť dni voľna v zime. Presne toto ponúkajú Donovaly, možnosť, ako si vychutnať zimné mesiace v nádhernom prostredí v srdci Slovenska. Miesto, ktoré kombináciou svojej polohy, atrakciami a službami premenia váš zimný čas na jedno veľké nezabudnuteľné dobrodružstvo.

 

Foto: PARK SNOW Donovaly

 

Lanovky a zjazdovky

 

V prostredí nádhernej prírody si jazdu na lyžiach či snowboarde návštevníci naplno vychutnajú na celkom 19 zjazdovkách, ktoré ponúkajú kilometre profesionálne upraveného terénu. Na vrchol svahov vás vyvezú moderné, rýchle a pohodlné lanovky a 14 vlekov. Na výber máte „vlajkovú loď“ strediska kombinovanú 6-sedačkovú lanovku s 8-miestnou kabínou TELEMIX Nová hoľa alebo 4-sedačku Buly Expres Záhradište. Jednou z možností, ako si spestriť bežnú lyžovačku za denného svetla môže byť večerné lyžovanie na svahu Záhradište. Čaká tu na vás lyžovačka pri umelom osvetlení a tri zjazdovky s celkovou dĺžkou 2 km.

 

Lyžiarska škola

 

Škola už dávno nie je iba pre deti a už vôbec nie tá lyžiarska. Ste na svahu začiatočník? Lyžujete, ale láka vás vyskúšať snowboard? Alebo si len chcete zdokonaliť techniku či štýl na svahu? Potom sú tou správnou voľbou lyžiarske školy, kde si vás na výučbu vezmú pod krídla profesionálni licencovaní inštruktori, za pomoci ktorých prvé „kroky“ na lyžiach či snowboarde hravo zvládnete. Naučia vás lyžovať, brzdiť, vyjdú v ústrety začiatočníkom a samozrejme aj tým, čo si chcú svoj štýl vylepšiť.

 

FunPark

 

Súčasťou lyžiarskej školy je najväčší detský FunPark na Slovensku, ktorý sa nachádza v časti Mistríky. Park plný zábavy, hier a súťaží je určený nielen pre deti, ktoré sa chcú naučiť lyžovať, ale aj pre tie, ktoré lyžovať už vedia a chcú sa len zabaviť. Deti sa učia lyžovať pomocou 9 posuvných pásov a nechýba ani karusel – kolotoč poháňaný motorom, ktorý je veľkým pomocníkom pri lyžiarskej výučbe. Samostatnú časť súčasného FunParku, tvorí Mini Snowboard Park, ktorý je úplnou novinkou pre tých, ktorí chcú naučiť svoje dieťa snowboardovať už v útlom veku. Toto špeciálne navrhnuté prostredie pre deti je maximálne bezpečné a zábavné.

 

Bežkárske trate

 

Donovaly sú obľúbeným východiskovým bodom bežkárov. Ak si radšej, ako na zjazdovkách užívate prírodu v pokoji na bežkách, na tomto mieste nájdete hneď niekoľko zaujímavých tratí. Priamo v obci začínajú viaceré upravené bežkárske trate vhodné pre prvé pokusy menej zdatných, ale aj okruhy ideálne pre skúsených bežkárov. Bežecké trasy poskytujú neopakovateľné výhľady na okolité prostredie Donovál, Nízkych Tatier a Veľkej Fatry.

 

Snežné skútre a paragliding

 

Prvotriedne upravenými lyžiarskymi zjazdovkami či bežeckými traťami zimná zábava na Donovaloch zďaleka nekončí. Ponúka niekoľko ďalších možností, ako objavovať čaro miestneho prostredia. Jedinečný zážitok a adrenalín do krvi vám určite naženie jazda na snežných skútroch, na ktorých môžete neviazane brázdiť okolité zasnežené lúky.

 

Paragliding v srdci Slovenska je ten správny spôsob, ako zažiť absolútny adrenalín a nezabudnuteľný pohľad na panorámu Veľkej Fatry a Nízkych Tatier z vtáčej perspektívy. V tandeme so skúsenými paraglidingovými letcami zažijete let nad Donovalmi vo výške 200-500 metrov nad zemou. Kto sa chce naučiť ovládať pravidlá, predpisy a samostatne lietať s padákovým klzákom je v ponuke aj kurz paraglidingu.

 

Foto: PARK SNOW Donovaly

 

Zimná turistika

 

Počas pobytu na Donovaloch si môžete užiť zimné prechádzky v prírode ako aj turistiku. V rámci rodinnej dovolenky s deťmi neprichádza veľmi do úvahy premýšľať nad náročnými túrami, napriek tomu sa môžete vydať pešo na Novú Hoľu a odtiaľ na Zvolen. Máte dve možnosti, buď nasledovať turistickú značku alebo si to odkráčať hore popri zjazdovke. Tí, ktorých láka viac pohybu, sa na turistickej križovatke Zvolen môžu vybrať v priaznivom počasí po žltej značke na Malý Zvolen a odtiaľ do Nižnej Revúcej. Ak si chcete trasu na Zvolen uľahčiť, vyvezte sa lanovkou na Novú hoľu, odkiaľ je to na vrch Zvolen len kúsok.

Ak máte chuť na kratšiu vychádzku, nasledujte cestu do miestnych častí Donovál – Bully a Polianka. Trasa vedie po spevnenej ceste a je vhodná aj pre rodiny s kočíkmi. Osady do vás vnesú horský kľud a po ceste zažijete panoramatické výhľady na celé Donovaly a okolité prostredie.

 

Skialpinizmus

 

Láka vás lyžovanie po neupravenom teréne? Potom sa možno pridáte k tým, ktorí podľahli novodobému zimnému trendu skialpinizmu. Môžete ho zažiť aj v tomto regióne. Pokiaľ máte skúsenosti s rekreačným skialpom, viete, že si vyžaduje dobrú fyzickú kondíciu a základnú skialpinistickú výstroj. Tú si môžete zapožičať v požičovni a odskúšať si svoju zdatnosť na klasickej zjazdovke alebo v prípade dostatočných snehových podmienok, kdekoľvek kde vás lyže zavedú.

 

Psie záprahy

 

Jedinečný zážitok vám prinesú psie záprahy, vďaka ktorým získali Donovaly svoj špecifický imidž. Spoznať prírodu Donovál zo saní psieho záprahu je nezabudnuteľný zážitok. Na Donovaloch mali dlhoročnú tradíciu aj preteky psích záprahov, z ktorej sa žiaľ momentálne upustilo.

 

 

Klzisko

 

Rekreačné korčuľovanie neodmysliteľne patrí k zimným športom a stalo sa aj obľúbenou aktivitou na Donovaloch. Klzisko nájdete priamo pri údolnej stanici lanovky TELEMIX Nová hoľa. K dispozícii je pre rekreačných korčuliarov a vo vyhradený čas aj pre priaznivcov ľadového hokeja. Otvorené je nielen počas dňa, ale tiež vo večerných hodinách, kedy ľadová plocha pôsobí pod holým nebom a pri umelom osvetlení priam čarovne. Ideálnym spôsobom tak môžete stráviť spoločné chvíle s rodinou a deťmi alebo zažiť romantické ľadové rande vo dvojici. Korčule si môžete zapožičať priamo na mieste.

 

Hry so snehom

 

Aj toto patrí neodmysliteľne k zime a na Donovaloch je priestoru na stavanie snehuliakov a iglu viac než dosť. Pokiaľ máte dosť lyžovania a chcete stráviť zvyšok voľného času aktívne na čerstvom vzduchu, hry so snehom môžu byť vďačnou spoločenskou aktivitou. Hlavne v prípade, keď sú prítomní aj tí najmladší členovia rodiny. Keď spojíte túto činnosť s poriadnou guľovačkou, o extra dávku rodinnej zábavy máte postarané.