Najvýhodnejšia
rezervácia
 

NA SKIALPOCH NA KRÍŽNU

Viete lyžovať, no dokonale upravené zjazdovky vás už nebavia? Skialpinizmus sa na Slovensku teší stále väčšej obľube. Poskytuje nám slobodu pohybu, najmä v momentálnej situácii, kedy sú lyžiarske strediská zatvorené. Veľká Fatra je výborným miestom pre rôzne úrovne lyžiarov, ponúka nám množstvo trás, podľa toho, ako si ich nakombinujeme. Na svoje si tu prídu začiatočníci aj skúsení skialpinisti.

 

Trasa: Turecká (stanica vleku)- Salašky- Líška- Krížna a späť

 

Vrchol: Krížna, 1574 m n.m.

Prevýšenie: 960 m

Vzdialenosť: 10 km

Čas: 2,5 hod

 

Dnes sme pre vás vybrali zlatý stred Veľkej Fatry. Užijeme si nenáročnú trasu vhodnú pre tých, čo už majú na zjazdovke niečo odlyžované a chcú si užiť voľný terén s krásnymi výhľadmi. Len 15 minút jazdy autom od hotela sa dostaneme do dedinky s názvom Turecká, z ktorej sa táto trasa začína. Auto odstavíme na centrálnom parkovisku v strede dediny. Pokiaľ je dosť snehu, môžeme začať už tu, v opačnom prípade sa autom vyvezieme až na Salašky, kde sa rovnako napojíme na žltú turistickú značku.

 

Výstup nám potrvá približne 2 hodiny a nastúpame 960 metrov. Budeme sa držať žltej a modrej značky. Počas šliapania sa v začiatočnej časti strieda strmší terén s miernejším, dobrým na vydýchanie sa. Po asi 55 minútach prichádzame k dolnej stanici starého vleku, ktorý vedie na hrebeň Líšky. Pokračujeme smerom popri chatke HZS, kde sa môžeme občerstviť a oddýchnuť si. Pokračujeme a napájame sa na modrú turistickú značku. Prichádzame na hrebeň. Odtiaľto šliapeme ešte približne 15 minút miernym stúpaním na Krížnu. Pri zlej viditeľnosti je nutné sa držať tyčového značenia alebo podpier vleku, pretože sa tu dá ľahko stratiť.

 

 

Počas výstupu na vrchol sa kocháme nádhernými panoramatickými výhľadmi na Ostredok, Majerovu skalu… Doplníme sily, zlepíme pásy a pripravíme sa na zjazd, ktorý vedie v smere výstupu. V hornej časti hrebeňa často fúka a preto si dávame pozor na ľadové dosky, ktoré sa tu často vytvárajú. Rýchlo však prechádzame do záveternej strany, kde nás už môže čakať výborná lyžovačka v prašane, samozrejme, podľa aktuálnych podmienok. Zjazd nie je strmý, pohybujeme sa však vo voľnom teréne a po neupravenom snehu, preto si treba dávať pozor na vytŕčajúce kríčky alebo skaly. Po úspešnom zjazde prichádzame na lyžiach naspäť až do dediny, na miesto, v ktorom sme začali.