Najvýhodnejšia
rezervácia
 

Letné zážitky na Donovaloch

Práve teraz si užijete tie najkrajšie panoramatické výhľady na Veľkú Fatru a Nízke Tatry, odeté do 50 odtieňov zelenej. 

 

Donovaly

 

Prechádzky a ľahšia turistika 

 

Ak milujete prechádzky chladnými lesmi a slnkom zaliatymi pasienkami, vyberte sa po žltej značke smerom k osade Kalište. Táto osada bola vypálená počas Slovenského národného povstania a nikdy nebola obnovená. Pozdĺž celej trasy vedie náučný chodník a v cieli nájdete stálu expozíciu Múzea SNP. 

Trvanie: 1:35 h; Dĺžka: 5,7 km; Žltá značka: Donovaly – Bully – Pri javore – Kalište 

 

V horúcich letných dňoch sa môžete schladiť prechádzkou do bývalých kúpeľov v Korytnici, kam sa chodil liečiť aj cisár František Jozef. Naberte si a ochutnajte najstudenšiu liečivú vodu na Slovensku, a cestou sa poobzerajte po hubách. V chladnej doline máte veľkú šancu nazbierať celý košík! 

Trvanie: 2 h; Dĺžka: 6 km; Žltá značka: Donovaly – Mišúty, dolina Žarnovka, Korytnica rázcestie, Korytnica bývalé kúpele 

 

 

Náročnejšia turistika s krásnymi výhľadmi 

 

Vykročte po Ceste hrdinov SNP – najdlhšej slovenskej turistickej trase, ktorá má až 760 km! Nemusíte ju prejsť hneď celú, trvalo by to niekoľko týždňov. Za 2 a pol hodiny prejdite po červenej značke aspoň na Kozí chrbát a užite si hrebeňovku s krásnymi výhľadmi na Nízke Tatry. Nezabudnite sa cestou pristaviť aj pri pozostatkoch špaňodolinského banského vodovodu, ktorý stráži drevený permoník Baltazár! 

Trvanie: 2:30 h; Dĺžka: 8 km; Červená značka: Donovaly – Polianka – Kečka – Handlanka – Kozí chrbát 

 

Spojte turistiku s niečím užitočným. Vyberte sa po zelenej značke na Šachtičky, ktorá sa dá prejsť do 4 hodín a vedie tadiaľ náučný chodník. Polovica trasy prechádza lúkami a pasienkami, druhá časť voňavými lesmi. Dozviete sa zaujímavosti o ochrane prírody a využívaní krajiny človekom. 

Trvanie: 3:50 h; Dĺžka: 13,3 km; Zelená značka: Donovaly – Bully – Pri javore – Krčahy – Pod Jelenskou skalou – sedlo Horný Šturec – Šachtička 

 

Na Novú hoľu sa vyvezte lanovkou 

 

Za krásnymi výhľadmi nemusíte šliapať do kopca. Počas víkendov, sviatkov a od 16. 6. – 2. 9. dokonca denne premáva lanovka. Pribaľte si obľúbený keksík a užite si čerstvý vzduch s romantickými výhľadmi na Nízke Tatry a Veľkú Fatru. 

 

Nová hoľa

 

42 cyklotrás a bežeckých tratí 

 

Donovaly sú skvelým miestom na bicyklovanie pre všetky vekové kategórie. V okolí je až 375 km cyklotrás rôznej náročnosti. Poriadni športovci sa majú kde zapotiť, na svoje si však prídu aj seniori a malé deti. Bicykle, elektrické bicykle aj celú výbavu si môžete požičať v jednom z obchodov. 

 

Kultúrne a historické pamiatky v blízkom okolí 

 

Máte zo športu svalovicu? Pokazilo sa počasie? Urobte si výlet do okolitých múzeí, kostolov a historických pamiatok, je tu toho kopa! 

 

Začnite napríklad v Španej Doline. Vyhľadávanou atrakciou je unikátny Banícky orloj na obecnom námestí. Orloj sa každú celú hodinu doširoka otvára, aby ukázal úmornú prácu haviarov v hlbinách špaňodolinskej medenej bane. Nad bábkami bdie patrón baníkov, sv. Klement. O kúsok ďalej v budove baníckej strážnice nájdete Múzeum paličkovanej čipky. Špaňodolinská čipka je ozajstný unikát. Umenie výroby paličkovanej čipky priniesli do oblasti Španej Doliny nemeckí kolonisti a už celé stáročia sa predáva z generácie na generáciu. 

 

Špania dolina

 

Obec Staré Hory je najstaršou baníckou lokalitou v okolí a tiež medzinárodne uznávaným pútnickým miestom, s tradíciou siahajúcou až do 15. storočia. V tunajšej Bazilike Navštívenia Panny Márie sa nachádza milostivá socha Madony, ktorej sa pripisujú početné uzdravenia a iné formy pomoci. Pútnici, ktorí sem každoročne prichádzajú v počte niekoľkých tisícov, smerujú nielen ku kostolu, ale i k neďalekej studničke, ku ktorej sa viažu legendy o uzdravení. 

 

Jedna z najvýznamnejších jaskýň na celom Slovensku – Harmanecká jaskyňa – sa nachádza v svahu vrchu Kotolnica v južnej časti Veľkej Fatry. Okrem nádhernej krasovej výzdoby je unikátna i pre veľké množstvo zimujúcich netopierov. Ku vchodu do jaskyne sa dostanete po serpentínovom chodníku s prevýšením 260 m. Výstup trvá približne 40 min. Na výstupovej trase sú nainštalované tabule náučného chodníka. Jaskyňa je dlhá viac ako kilometer. 

 

Ak by ste pri drevenom moste na Donovaloch narazili na bronzovú sochu aljašského malamuta Dina, nezabudnite ho pohladkať. Ide o údajne tretiu známu sochu tohto sibírskeho psa na svete. Prvé dve sú v newyorskom Central Parku a v aljašskom Anchorage. Sochy boli postavené na počesť psovi, ktorý v roku 1925 previezol očkovacie vakcíny do neprístupných oblastí. Cena sochy sa odhaduje na 13 000 € a váži až 110 kg! 

 

V malebnom Revúckom údolí sa ukrýva vskutku jedinečný eko-dvor zvaný Rozprávková vtáčia záhradka. Je to miesto s najvyššou hustotou vtáčích kŕmidiel a búdok na celej zemeguli – je ich tu až 130! Vtáčí raj poskytuje počas celého roka najrôznejším druhom vtákov luxusné ubytovanie s plnou penziou a ročne sa tu skonzumuje asi tona slnečnice. Navštevujú ju i vtáky z Fínska a Slovinska. Prechádzka jej zátišiami v obklopení drobných spevavcov predstavuje vskutku neopakovateľný zážitok pre všetkých milovníkov prírody. 

 

Najviac si to tu užijú deti 

 

Zoberte svojich malých výletníkov do rozprávkovej dedinky Habakuky. Stretnete tu Laktibradu, Popolvára a ďalších hrdinov legendárnych príbehov od Dobšinského. Fantázia a hravosť číha na každom rohu, či už je to originálna rozprávková architektúra, interaktívne divadelné predstavenia, alebo ukážky ľudových remesiel s animátormi v kostýmoch. O program je vždy postarané! Rozprávky tu lietajú až do výšky 950 metrov nad morom, preto oblečte svoje deti o niečo teplejšie. 

 

Nevynechajte ani návštevu mini-mestečka Donovalkovo. Nachádza sa tu 21 domčekov, kino, nemocnica, medovníková chalúpka, Snehulienka, Popoluška, hasičská zbrojnica, pumpa, tvorivá dielňa a galéria detských umeleckých diel. Toto je mesto detí, rodičia si môžu oddýchnuť na lehátku vedľa. Animátori zatiaľ vaše ratolesti hravou formou naučia tankovať, narábať s peniazmi či separovať odpad. 

 

Donovalkovo

 

V areáli nájdete aj poníky, somáriky, mini-ovečky a iné. 

 

Objavte tiež Myšiačikov vodný svet! Tento zážitkovo-edukatívny vodný park pre deti je plný interaktívnych hier. Na 9 atrakciách sa detičky naučia ako funguje priehrada, ktorú môžu ovládať, budú kajakovať na jazierku a šmýkať sa, až kým vám nespadnú do rúk od únavy. 

 

Bobová dráha pre milovníkov rýchlej jazdy 

 

Pri lanovke na Novú hoľu si doprajte adrenalínovú jazdu po 900-metrovej bobovej dráhe. Vašu odvahu preverí 7 skokov a 11 ostrých zákrut. Trúfnete si ustáť maximálnu rýchlosť 45 km/h? Na konci dráhy je pripevnený radar pripravený zmerať váš rekordný čas! Bobová dráha je vhodná aj pre deti od 3 – 8 rokov v sprievode rodiča. 

 

Bobová dráha

 

Najdlhšie lanové centrum na Slovensku 

 

Všetky opice a horolezci sem – na Donovaloch máme naše najdlhšie lanové centrum! Trúfate si prekonať až 500 m dlhú trať vo výške 2 m? Keď sa tak stane, užijete si aj lezecké steny a trampolíny. Nemusíte sa však báť, celý čas ste bezpečne istení pod dozorom vyškoleného personálu. 

 

Vyskúšajte paraglajding a spoznajte Donovaly z vtáčej perspektívy 

 

Odpútajte sa od zeme, zažite skutočnú slobodu a absolútny adrenalín. Tí najodvážnejší s inštruktorom preletia až 500 metrov nad zemou! Celú výbavu a poistenie máte v cene, let je vhodný aj pre úplných začiatočníkov. Stačí sa nebáť! 

 

paraglajding

 

PARK SNOW Card 

 

PARK SNOW Card je na Donovaloch známa už niekoľko sezón. Môžete s ňou využívať služby za výhodnejšie ceny. 

 

PARK SNOW Card je kľúčom k získaniu plnohodnotného zážitku z dovolenky strávenej na Donovaloch, ale aj u mnohých partnerov po celom Slovensku. 

 

Viac informácií nájdete na webstránke  www.parksnow.sk.