Najvýhodnejšia
rezervácia
 

AYURVÉDSKE MASÁŽE

Masáž Abhyanga, alebo aj terapeutická masáž horúcimi olejmi je zárukou dokonalého uvoľnenia ako stuhnutých svalov, tak aj nahromadeného stresu. Pri tejto masáži sa neuplatňuje tlak na svaly a teda vôbec nebolí. Jej cieľom je uvoľniť telo pomocou vmasírovania esenciálnych látok v olejoch do buniek tela. Dôležitým aspektom je výber oleja. Každý masážny olej sa skladá z dvoch zložiek – základového oleja (ako sezamový, mandľový, kokosový alebo olivový), ktorý vyživuje pokožku, a zo zmesi bylín, ktoré oleju poskytujú liečivé látky. Účinky masáže sa teda líšia na základe kombinácie oleja a byliniek, no vo všeobecnosti medzi priaznivé benefity Abhyangy patrí zvlhčenie pokožky, fyzický a emocionálny detox, zlepšenie krvného obehu, lepší spánok. Pôsobí priaznivo aj na zdravie kĺbov a účinne bojuje s príznakmi starnutia. Ayurvéda hovorí, že človek, ktorý chce dlho žiť, by si mal túto masáž dopriať každý deň. Môžeme len vrelo súhlasiť.

 

Masáž Marma sa zameriava na akupresúru vyvíjanú miernym alebo silnejším tlakom a krúživým pohybom. Podľa ayurvédy v tele existujú citlivé miesta, kde sa stretávajú svaly, väzy, cievy, kosti a kĺby. Tieto miesta sa nazývajú marmy, po ktorých je pomenovaná aj táto masáž. Práve cez tieto miesta prúdi životná energia prána, preto je dôležité, aby tieto miesta neboli zablokované alebo poškodené. Blokovanie spôsobuje ako fyzická námaha, tak aj vplyv negatívnych emócii a stresu na telo. Stimulácia marma bodov spúšťa v tele detoxikačné a samoliečivé procesy a taktiež navodzuje pocit psychického uvoľnenia.

 

aurveda

 

Masáž Shiro-Abhyangam sa zameriava na ramená, krk, tvár a hlavu, teda na oblasti najzraniteľnejšie voči stresu a napätiu. Na ľudskom tele sa nachádza celkovo 108 citlivých miest (marmy) a 12 z nich je klasifikovaných ako životné centrá (Padu Marmy). Šesť z týchto 12 životných centier sa nachádza len v oblasti hlavy a krku. Preto je oblasť hlavy a krku životne dôležitá vo vzťahu k celému nášmu fyziologicko-psychologickému fungovaniu.  Masáž hlavy pôsobí upokojujúco a podporuje vysokú úroveň bdelosti a koncentrácie. Okrem toho prispieva k zvýšeniu toku mozgovo-miešnych tekutín, čím posilňuje nervový systém, zlepšuje krvný obeh a pomáha okysličiť mozog, pomáha na opuch očí, bolesť čeľuste, zápal dutín. Súčasťou procedúry je moordha taila, teda naolejovanie hlavy. Tým sa vyživujú vlasové korienky a predchádza sa vypadávaniu vlasov.

 

Masáž s kizhi je masáž vykonávaná špeciálnou technikou – pomocou vrecúšok, ktoré sú naplnené zmesou ayurvédskych byliniek ako je napríklad ženšen alebo ďumbier. Vrecúška sa ponárajú do teplého oleja a prikladajú najmä na oblasť chrbtice a krížov, kde liečia najviac namáhané miesta, pričom zároveň vyživujú a omladzujú pokožku. Masáž je veľmi účinná na uvoľnenie svalových kŕčov, po fyzickej námahe alebo na zotavenie sa po úraze. Uvoľňuje bolesť, prispieva k liečbe osteoartrózy a pochvaľujú si ju aj ľudia s chronickou bolesťou chrbta.