Najvýhodnejšia
rezervácia
 

Zvuk sitár pomáha uvoľniť myseľ

 

 

Zdeněk Hladík, hudobník, učiteľ a muzikoterapeut v jednom je s hudbou spojený odmalička. Začínal hrať na gitare, naučil sa ovládať mnoho hudobných nástrojov, prešiel rôznymi hudobnými žánrami až kým objavil jedinečný indický hudobný nástroj sitár. Prišiel mu do cesty v čase, keď ho zasiahol syndróm vyhorenia a ocitol sa na životnom rázcestí. Sitár ho svojím zvukom vtiahol do seba a očaril natoľko, že túžba spojiť sa s ním aktívne ho priviedla až do Indie ku koreňom východnej hudby. Zdeněk je jedným z mála európskych sitáristov, koncertuje vo svojej rodnej krajine, ale aj na Slovensku či iných európskych krajinách a sprostredkúva tak poslanie hudobného nástroja, ktorý je zahalený liečivým rúškom tajomstva aj mystiky.

 

Aký bol váš prvý kontakt s hudobným nástrojom sitár a čím si vás získal?

V osemnástich rokoch som asi na minútu držal v ruke sitár. To bolo také prvé spojenie. A po dvadsiatich rokoch učenia na hudobnej škole, v zložitom životnom štádiu, kedy som premýšľal, čo bude ďalej, na mňa sitár doslova vyskočil z internetu. Vtedy som si naivne pomyslel, že už vlastne dokážem hrať na všetkom, čo má struny a sitár bude veľmi jednoduchý. Náhoda chcela, že o tri dni som mal nástroj doma. Potom som sa ho týždeň snažil naladiť, ale nešlo to a došlo mi, že to chce učiteľa. A znova náhoda. Našiel som skvelého učiteľa rovno v Prahe. Tak som sa zoznámil so svojím prvým učiteľom Indo-američanom, ktorý mal východné aj západné hudobné vzdelanie a dokázal ho dobre prepojiť a predať a každého žiaka motivovať na niekoľko rokov dopredu.

 

Takže vďaka nemu  ste dostali extra dávku motivácie a vybrali ste sa do Indie?

Dá sa to tak povedať. Pomohol mi preniknúť do uzatvoreného sveta sitáristov v Indii a vďačím mu aj za to, že ma prijala významná sitáristická rodina Asada Khana z Bombaie. On bol ten, ktorý mi otvoril dvere k môjmu snu, na ktorý som pôvodne ani nepomyslel.

 

Aký sen máte konkrétne na mysli?

Hrať hudbu, ktorá ma naplňuje.

 

 

Sitár je v našich končinách zatiaľ málo objaveným nástrojom. Vám prišiel do cesty a zostali ste pri ňom. Čím je jeho zvuk taký jedinečný?

Na osobitnosť zvuku sitár sa dá pozerať z mnohých uhlov. Predovšetkým bol vytvorený ako hudobný nástroj určený k meditácii. Jeho zvuk vychádza akoby z neurčitého miesta a je natoľko výrazný, aby prerušil naše myšlienky a vtiahol nás do seba. Navyše je nevtieravý, čím môžeme ľahko opúšťať jeho krátke hudobné motívy a nesnažiť sa ich mysľou interpretovať ako pesničky. Keď nepremýšľame, relaxujeme.

 

Ako vnímate v roli muzikoterapeuta účinok zvuku sitár?

Jeho zvuk nás donúti zastaviť sa a započúvať sa do jeho tónu. Je to akoby začiatok vnímania seba samého. Povedzme, že sitár je niečo ako taký spojovateľ k energii vesmíru, respektíve nám tu energiu univerza sprostredkúva, čím sa vieme zbaviť informačného tlaku, ktorý sa na nás v modernej spoločnosti valí z každej strany.

 

Okrem hudby robíte meditácie a mnoho zaujímavých workshopov pre dospelých a deti. Čo je ich zámerom?

Vzbudzovať v deťoch aj dospelých záujem o zvuk, vnímať jeho význam, zaujímať sa oň a prostredníctvom najrôznejších zvukov si robiť radosť. Hovoríme tomu hudba. Odmeniť sa jej zvukom, ktorý lieči.

 

 

Sitár je teda liečivým nástrojom?

Áno, a predovšetkým je nutné si uvedomiť, že sa nejedná len o jednoduché počúvanie, ale že jeho zvuk plný alikvót pôsobí fyzicky na celé naše telo. Doslova na každú bunku nášho organizmu. Počúvanie hudby pôsobí na naše emócie. Zvukom ako takým sa dá rezať sklo, čistiť okuliare, dokonca aj zabíjať, tak prečo by sa zvukom nedalo aj liečiť? Ale sitár nie je jediným takým nástrojom. Akosi sa pozabúda na slovenský ľudový nástroj fujaru, ktorá ma podobné účinky.

 

Ako vnímate poslanie sitár v našom modernom svete?

Dnešná doba nás vedie podávať veľké výkony, obzvlášť psychické. Stále prijímanie informácií spôsobuje, že náš mozog pracuje na plné obrátky a niekedy sa už nedokáže sám vypnúť. Tí šťastnejší, ktorí si to včas uvedomia, začnú vyhľadávať pomoc u terapeutov. Hľadajú odpovede na otázky, vŕtajú sa v príčinách a popritom skutočne niekedy stačí nájsť si chvíľku a počúvať nejakú hudbu, ktorá nám tie myšlienky vypne prirodzene, akoby mimochodom. Indovia tvrdia, že zvuk sitár je vodičom medzi vesmírom a nami. Prinúti nás zastaviť sa, vypnúť myseľ a ponoriť sa do seba, vnímať sa a tak liečiť našu dušu aj telo.