Najvýhodnejšia
rezervácia
 

Z Donovál na Novú hoľu a Zvolen

Východiskovým bodom tejto túry sú Donovaly, kde sa celá turistika začína. Tu máte dve možnosti, buď sa vyberiete na Zvolen alebo na Novú hoľu. V oboch prípadoch budete nasledovať červenú turistickú značku. Ak sa vyberiete na Zvolen, vaša trasa sa začne pri klasicistickom kostolíku, z ktorého vaše kroky povedú do neďalekého lesíka, kde strávite asi 10 minút. Keď z neho vyjdete, môžete sa pokochať pohľadom na Donovaly z výšky. Po ňom na vás čaká mierne prudšie stúpanie, až kým sa nedostanete sa samotný vrchol Zvolen vo výške 1403 m n. m. Celý výstup na Zvolen by vám za normálnych okolností a podmienok nemal trvať viac ako hodinu a pol. Z východnej časti Zvolena môžete uvidieť Salatín, hrebene Nízkych Tatier, ale aj dominanty Veľkej Fatry. 

 

Ak sa rozhodnete túto turistiku začať výstupom na Novú hoľu, máte dve možnosti. Buď pôjdete po červenej turistickej značke alebo pokiaľ sa vám nechce šľapať, môžete využiť lanovku, ktorá vás vyvezie na vrchol Novej hole. Na vrchole vo výške 1361 m n. m. sa vám naskytnú vskutku krásne pohľady na okolité hory. Ak budete mať šťastie a počasie vám bude priať, budete mať výhľad na Vysoké a Západné Tatry, Poľanu, Prašivú a Slovenské rudohorie. Všetky tieto úžasné scenérie budete mať z vrchu Novej hole ako na dlani. 

 

Ak si chcete na Novej holi užiť nie len pekné výhľady a turistiku, môžete sa dolu spustiť aj na lyžiach. Lyžiarske stredisko ponúka zjazdovky pre stredne pokročilých a skúsených lyžiarov. Taktiež zo Zvolena vedie 1,9 km dlhá skialpinistická trasa, po ktorej sa dostanete naspäť do Donovál. 

 

Medzi Zvolenom a Novou hoľou je to veľmi krátka cesta, ktorú veľmi rýchlo absolvujete aj v zime.