Najvýhodnejšia
rezervácia
 

Ukryte sa pred letnou horúčavou v Harmaneckej jaskyni

Harmanecká jaskyňa v lete láka návštevníkov hlavne na nízku teplotu, ktorá sa v jaskyni pohybuje od 5,8°C do 6,4°C. Okrem osvieženia však ponúka aj nádhernú kvapľovú výzdobu, biele pagody, vodopády s ružovkastými záclonovitými závesmi a jazierka. Vďaka svojej kráse si vyslúžila štatút národnej prírodnej pamiatky.  Žije v nej mnoho druhov netopierov, ktoré je možné vidieť aj počas prehliadky.

 

Jaskyňa sa nachádza pri obci Harmanec, v Kremnických a Starohorských vrchoch. Cesta k jaskyni trvá z Hotela Residence približne 20 minút autom. Od parkoviska, ktoré sa nachádza pri ceste  Harmanec – Turčianske Teplice, sa možno k jaskyni dostať približne za 50 minút. Vchod sa nachádza vo výške asi 250 metrov nad parkoviskom a vedie k nemu schodný a upravený náučný chodník, na ktorom sa nachádzajú tabule s informáciami o faune a flóre v tejto oblasti. Výstup je strmý, no je možné si oddýchnuť na viacerých lavičkách pozdĺž chodníka. Pri vchode do jaskyne sa nachádza posedenie a bufet, kde je možné sa občerstviť pivom, minerálkou, prípadne si zakúpiť suveníry. Na ľavej strane smerom od vchodu do jaskyne sa nachádza vyhliadka, z ktorej môžete vidieť okolité lesy vrchy.

 

harmanecka_jaskyna

 

Jaskyňa je otvorená od 10:00 do 16:00 (posledný vstup) každý deň okrem pondelkov. Samotná prehliadková trasa jaskyne meria 1020 metrov, ale je pomerne nenáročná a zvládne ju aj dieťa ako aj menej zdatný turista.  V blízkosti sa nachádza ďalší unikát – vodný žľab Rakytovo.

Čo si zobrať so sebou? Pevnú obuvjaskyňa je dlhá a výstup k nej je pomerne náročný; teplé oblečenie – hoci je vonku horúco, po vystavení sa studenému vzduchu v jaskyni môžete ľahko prechladnúť; vodu – určite budete počas výstupu k jaskyni potrebovať viac ako pár dúškov; fotoaparát si brať nemusíte – v jaskyni je zakázané fotiť pokiaľ si nepriplatíte