Najvýhodnejšia
rezervácia
 

Tip na oddych po lyžovačke

Saunovanie

Saunovanie je pre mnohých časom pôžitku a relaxu, kedy vypnú a užívajú si chvíľu pre seba. Saunovanie má okrem relaxácie aj iné výhody pre naše telo a to najmä v tomto chladnom období, či už po turistike alebo po lyžovačke. Saunovanie nás robí odolnejšími voči chladu, ale aj voči iným radikálom. Pozrime sa na to, čo sa s nami pri tejto príjemnej, ale aj veľmi zdravej činnosti deje.

 

Pri správnom saunovaní a teplote aspoň 90 stupňov dochádza k čisteniu nášho tela z vnútra, ale aj z vonka. Pri potení sa nám otvárajú póry, vychádzajú nečistoty z kože a naša pokožka je čistejšia a hladšia. Okrem účinkov na pokožku pri saunovaní stratíme aj nejaké to kilečko navyše. Nie je to však tuk, ktorý pri potení strácame. Je to voda, mliečne a tukové kyseliny, močovina, no aj zvyšky liekov a iných choroboplodných zárodkov.

 

Ak saunovanie spojíte s fyzickou záťažou napríklad po celodennej lyžovačke, vaše telo bude ako znovuzrodené. Nie len, že mu prospejete pohybovou aktivitou, taktiež ho aj vyčistíte od všetkých nahromadených látok, ktoré pre vás nie sú prospešné. Nie nadarmo kroky mnohých športovcov smerujú z posilňovne rovno do sauny.

 

Ak dodržiavate zásady správneho saunovania, pomôžete vašej imunite a zadovážite si zimu bez chrípky, pretože budete odolnejší voči teplotným výkyvom. Striedanie tepla v saune spojené s ochladením po nej, zlepšuje prekrvenie ciev, čo zabezpečuje lepší prietok krvi vo vašom tele a posilnenie obranyschopnosti.

 

 

Zásady správneho saunovania

Pokiaľ chcete docieliť želaný efekt, musíte dodržiavať pár zásad. Do sauny nikdy nevstupujte oblečení, ani v plavkách. Nie len, že tým poškodíte materiál, z ktorého sú plavky vyrobené a môžete sa s nimi rovno rozlúčiť, škodíte tým aj sebe a ostatným v saune. Z plaviek sa uvoľňujú do ovzdušia látky, ktoré vdychujete, no ani vaša pokožka nemôže dýchať. V najhoršom prípade si tým spôsobíte nepeknú infekciu. 

 

Pred saunovaním sa dôkladne osprchujte mydlom, utrite sa a do sauny vstupujte suchí. Vaša koža sa tak začne skôr potiť. Nevstupujte do sauny s horúčkou, ani s akoukoľvek infekciou. Pred saunovaním by ste sa nemali prejesť ani vstupovať úplne hladní, mohlo by vám zostať nevoľno. 

 

Po saune si vyhraďte čas na odpočinok a relaxáciu. Ak pôjdete vyhriati hneď do zimy, veľmi ľahko môžete ochorieť. Doplňte po saune pitný režim a vitamín C, ktoré ste vypotili. Určite sa neodporúča alkohol. Nie len, že jeho účinok pocítite ihneď, k očiste vášmu organizmu, určite nepomôže. 

 

Efekt saunovania vám vydrží približne týždeň, preto je dobré tento cyklus po týždni opakovať. Vaše telo sa vám odmení pevnou imunitou, hladkou pokožkou a kvalitným spánkom.