Najvýhodnejšia
rezervácia
 

Tip na výlet – z Donovál do Korytnice

Z Donovál sa vydáme po červenej značke po mierne stúpajúcej Ceste hrdinov SNP, ktorou pôjdeme však len krátko. Touto cestou sa dostanete do časti Donovál s názvom Polianka. Ide o malebnú dedinku s množstvom udržiavaných živých plotov, cez ktorú prejdeme až k lesnej cestičke, na ktorej sa už terén začne zvažovať. Stúpame po úbočí vrchu Barania hlava. Pokračujeme cez Moštenické sedlo strmákom na hôľny vrch Kečka (1225 m), kde sa ocitneme na širokej lúke. Tá býva najkrajšia práve na jar, keď začína rozkvitať. Okrem lánov poľných kvetov sa môžeme kochať krásnymi výhľadmi na všetky svetové strany.

 

 

Vidieť môžete Donovaly alebo vrch Veľký Choč, na severe dokonca časť Veľkej Fatry. Ak sme zadýchaní, oplatí sa na chvíľu sa zastaviť a plne si vychutnať scenériu, pretože ďalej sa bude stúpať, hoci iba krátko. Chodník ďalej vedie skrz lúky na najvyšší vrch Kozí chrbát (1330 m), z ktorého si môžete obzrieť celé Horehronie. Ďalej budeme pokračovať cez Hiadeľské sedlo, ktoré sa nachádza na rozhraní Starohorských vrchov a Nízkych Tatier. Nachádza sa tu drevený prístrešok, kde je možné si oddýchnuť. Prešli sme cez najvyšší hrebeň Starohorských vrchov a ďalej sa vydáme po modrej značke. Tou zídeme do Sedla pod Babou (949 m), kde je pár menších drevených chát. Odtiaľ spevnenou lesnou cestou pokračujeme do kúpeľnej osady Korytnica (850 m).

 

 

Korytnica – zdravé pramene
V Korytnici  sa môžete osviežiť minerálnou vodou, ktorá vyviera celkovo z piatich prameňov prístupných pre verejnosť. Vodou sa liečia choroby žalúdka a dvanástnika, žlčníka, či obličiek. Prameň Vojtech II pomáha aj na vysoký krvný tlak. Pri každom prameni nájdete informačný štítok, ktorý popisuje účinky minerálnej vody na zdravie. Ak si chcete vodu zobrať so sebou, nižšie v osade sa nachádza reštaurácia, kde si môžete za pár centov kúpiť plastové fľaše rôznych objemov. Zaujímavé sú aj schátrané budovy kedysi vychýrených kúpeľov, ktoré sú zatvorené od roku 2003, no stále sa v nich dajú nájsť zvyšky vybavenia. Vyhľadávanou zaujímavosťou je gejzír v strede osady, ktorý chŕli vodu do niekoľkometrových výšok. Najkrajší je v zime alebo v chladnejšom období krátko po nej, keď vytvára niekoľkometrovú ľadovú fontánu. Blízko pri ňom sa nachádza aj autobusová zastávka, z ktorej chodí pravidelný spoj na Donovaly. Posledný spoj ide o 18:16.