Najvýhodnejšia
rezervácia
 

TIP NA VÝLET: Vodný žľab Rakytovo

Vzdialenosť: 1,3 km, cca 30 minút

Prevýšenie: 30 m

Povrch: Príjemná lesná cesta

 

Vodný žľab Rakytovo

 

Jedinečná technická pamiatka, ktorú len tak kdesi vo svete nenájdete. Nachádza sa v katastri obce Dolný Harmanec, v lesoch neďaleko Banskej Bystrice. Žľab v minulosti slúžil na spúšťanie vyťaženého dreva z neprístupného lesného terénu až do dolín. Jeho dĺžka je 2,5 km a celá jeho konštrukcia je zo smrekového a jedľového dreva bez použitia iného materiálu. V roku 2000 bol Vodný žľab Rakytovo vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

 

Žľab bol vybudovaný na Rakytovom potoku pravdepodobne už v 19. storočí, ústi do harmaneckého potoka, ktorým drevo ďalej pokračovalo až do Banskej Bystrice. Na celý chod dozerali rozostavené lesnícke hliadky, ktoré boli pozdĺž celého koryta.  Časom sa značne poškodil a zostal čiastočne nefunkčný. Vďaka mestu Banská Bystrica a pracovníkom Mestských lesov bol zrekonštruovaný a sprístupnený verejnosti v roku 2007.

 

V tunajších lesoch sa v minulosti nachádzalo viac takýchto žľabov, medzi ktoré patrila napríklad Prašnica či Cenovo dlhé 5 km.

 

 

Okolím žľabu vedie značená turistická trasa aj asfaltová cesta a prechádzka popri žľabe je nevšedným zážitkom. Väčšinou sa žľab tiahne hustým lesom, križuje trávnaté časti a rokliny. Vhodná je nepremokavá obuv, pretože lesný chodník býva miestami premočený. Východiskovým bodom je Dolný Harmanec, ktorý je od Hotela Residence vzdialený 25 minút cesty autom.

 

Najjednoduchšia cesta ako sa ku žľabu dostať je východiskový bod- parkovisko pri budove Mestských lesov Banská Bystrica v Dolnom Harmanci. Pokračujeme okrajovou časťou lesa modrou turistickou značkou po náučnom chodníku. Po 600m sa dostaneme k budove Malej vodnej elektrárne Boboty, za ktorou ústí samotný žľab.

 

Kedže je trasa približne dlhá len 1,2 km tam aj späť, je vhodná pre rodiny s deťmi. Vraciame sa rovnakou trasou naspäť na parkovisko.