Najvýhodnejšia
rezervácia
 

Tip na výlet v zime – VLKOLÍNEC a BRANKOVSKÝ VODOPÁD

Vlkolínec je miestom, ktoré nemôžete pri návšteve regiónu obísť. Opačná strana Revúckej doliny, prakticky pred začiatkom Ružomberka, ponúka unikátny návrat do minulých čias. Pod majestátne týčiacim sa vrchom Veľkej Fatry – Sidorovo, sa v nadmorskej výške 718 metrov rozlieha podhorská osada zložená z typických zrubových objektov. Miesto, na ktorom zastal čas, je živým skanzenom slovenskej ľudovej histórie, ktoré je od roku 1993 zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

 

Vlkolínec, ktorého história siaha do 14. storočia, dnes tvorí štyridsaťpäť samostatných usadlostí – drevených obytných domov a hospodárskych budov, ktoré sú kvôli strmému kopcovitému terénu postavené na vysokých kamenných podmurovkách. Tunajšie domy sú charakteristické svojimi prevažne svetlými nátermi, ale aj tradičnými šindľovými sedlovými strechami. V centre osady je dodnes dominantou zvonica z roku 1770, studňa, neoklasicistický kostol Navštívenia Panny Márie z roku 1875, či pôvodná murovaná škola. Unikátnosť tejto osady spočíva práve v zachovalosti pôvodnej zástavby. Stavebný ruch 19. i 20. storočia Vlkolínec úplne obišiel, keďže až do polovice 20. storočia sem viedla len poľná cesta.

 

 

Revúcka dolina ponúka aj ďalšie krásne miesto, ktoré sa oplatí navštíviť najmä v zime. Nepatrí síce medzi najznámejšie turistické destinácie, avšak svojou majestátnosťou môže prekvapiť. Brankovský vodopád, ktorý sa nachádza približne 18 kilometrov od Donovál, je turistom dobre dostupný z protiľahlej osady Podsuchá pri hlavnom cestnom ťahu E77. Osada je vzdialená ešte približne 11 kilometrov od Ružomberka. Po príjazde do Podsuchej sa po zelenej turistickej značke presunieme cez hlavnú cestu a rieku Revúca a následne odbočíme doľava. Po chvíli sa z cyklotrasy odoberieme na lesnú cestu smerom doprava. Mierne stúpajúcou dolinou sa potom dostaneme ku križovaniu potoka s turistickým chodníkom. Na tomto mieste už uvidíme odbočku k vodopádu, kde je zároveň umiestnená aj náučná tabuľa o tunajšej prírodnej kráse. Po pár minútach sa nám už tunajšia dominanta neschová.

 

Brankovský vodopád nepatrí medzi naše najznámejšie vodopády, hoci je najvyšším vodopádom v Nízkych Tatrách a zároveň tretím najvyšším na Slovensku vôbec. Vysoký je 55 metrov a vytvorený bol prepadom horského potoka cez vápencovú skalnú hranu, ktorá je dobre viditeľná aj z väčšej vzdialenosti. Vodopád je samozrejme najzaujímavejší v čase výdatnejších zrážok a na jar, ale najúchvatnejší prírodný úkaz ponúka v zime. To sa na tejto národnej prírodnej pamiatke postupne vytvorí unikátny vysoký ľadopád s množstvom cencúľových útvarov.