Najvýhodnejšia
rezervácia
 

Tip na výlet – Ostredok cez Liptovské Revúce

Trasa: Vyšná Revúca – Sedlo Ploskej – Ploská (1532 m n.m.) – Chyžky – Ostredok (1592 m n.m.) – Krížna (1572 m n.m.) – Rybovské sedlo – Vyšná Revúca

 

Vzdialenosť: 23,4 km

Náročnosť: stredne náročná

Trvanie: 8 hodín

Nástupný bod: Vyšná Revúca

Vzdialenosť od hotela: 22 km / 25 min

 

Každoročne priláka príroda Veľkej Farty množstvo turistov. Jedným z najväčších lákadiel je nepochybne vrch Ostredok. Keď hovoríme o najväčšom, vôbec nepreháňame, Ostredok je najvyšším vrcholom Veľkej Fatry a týči sa vo výške 1592 m n.m. Výstup naň si nepochybne vychutnajú turisti všetkých vekových kategórií.

 

Na jeho vrchole nájdete širokú trávnatú hoľu, ktorá je charakteristická dvomi vrcholmi. Južný vrchol je vyšší a je hlavným vrcholom a severný je naopak nižší. Z Ostredku sa vám naskytnú krásne kruhové výhľady na Tatry, Kremnické vrchy, Malú Fatru a okolité veľkofatranské vrcholy.

 

Výstup na Ostredok odporúčame z obce Liptovské Revúce, z časti Vyšná Revúca. Autom sa sem pohodlne dopravíte z Hotela Residence za 25 minút. Trasa je členitá a ponúkne vám nekonečné výhľady na okolie, ale aj úkryt pred ostrými slnečnými lúčmi v lese. Túra je stredne náročná a zaberie vám celý deň.

 

Trasa vás zavedie z osady Vyšná Revúca po žltej turistickej značke cez lúky a pasienky do Sedla Ploská a už v tejto časti trasy sa vám ukážu nádherné výhľady na Nízke Tatry, Liptovskú Lúžnu, ako aj Malú Fatru. Napravo od sedla sa vypínajú bralá rezervácie Čierny kameň, a trasa chvíľu lemuje aj Náučný chodník Čierny kameň a vy si môžete prečítať niekoľko informačných tabúľ.

 

Ďalej po žltej značke vás chodník zavedie až na vrchol Ploská, ktorá sa týči vo výške 1532 m n.m. Na vrchole sa nachádza pomník SNP a obdivovať môžete výhľady na Martinské hole či Turiec. Z Ploskej turistický chodník pokračuje po červenej značke a prevedie vás nenáročným terénom cez Chyžky a Koniarky a ďalej až na najvyšší bod vašej túry – Ostredok.

 

Z vrcholu Ostredok vás vaša trasa zavedie po hlavnom veľkofatranskom hrebeni až na vrch Krížna v nadmorskej výške 1572 metrov. Tu sa vám naskytnú panoramatické výhľady smerom na Banskú Bystricu. Späť do Vyšnej Revúcej sa dostanete z Rybovského sedla po zelenej turistickej značke Suchou dolinou.