Najvýhodnejšia
rezervácia
 

SKIALP- Križna cez Veľkú Ramžinú

Veľká Fatra je výborným miestom aj na skialp. Ponúka  množstvo odlišne náročných trás, podľa toho, ako si ich nakombinujeme. Na svoje si tu príde naozaj každý, či už ide o začiatočníka alebo skúseného lyžiara. Tentokrát vám prinášame prechod na Križnú cez Veľkú Ramžinú. Táto trasa poskytuje priestor pre náročnejšií skialp.

 

Predtým, ako sa do týchto končín vyberiete alebo spustíte z vrcholu, treba veľmi dôsledne posúdiť lavínové nebezpečenstvo. Dobré riešenie je vybrať si túto trasu až v neskorú jar, keď je pevná a tenká vrstva tvrdého snehu a veľké ničivé lavíny sú spadnuté dolu. Kedže ide o extrémne lavinózny trávnatý priestor, majte sa na pozore a nepodceňujte zbytočne situáciu.  Skialp je povolený len počas malého a mierneho lavínového nebezpečenstva, tj. 1. a 2. stupeň medzinárodnej stupnice.

 

 

Turecká – Veľká Ramžiná – Krížna a späť

 

Vzdialenosť: 12km

Trvanie: cca 3-4 hodiny (v závislosti od vášho tempa a poveternostných podmienok)

Náročnosť: Stredne ťažká/ťažká

 

 

 

 

Začíname z horného konca dediny Turecká. Ak sme autom, môžeme ho odparkovať pri vstupe do Tureckej doliny. Na pásoch šliapeme najskôr dolinou po žltej značke a po asi 30 minútach nás cesta odkloní doprava. Lesom a krovinami zarastenými lúčkami vyjdeme až na zvážnicu so zelenou značkou, ktorá traverzuje pravý svah doliny. Križuje sa tu dno a potok Ramžinej. Ak sme si istí primeraným lavínovým nebezpečenstvom, môžeme odbočiť priamo do doliny a stúpať ponad potok po jej pravej strane. Pred nami vidíme široké a strmé južné svahy a nádherný vrchol Krížnej. Svah pri stúpaní na vrchol je strmý a hlavne, ak je sneh tvrdý, tak sa slušne zadýchame.

 

 

Môžeme vystúpiť aj krásnym žľabom zvaným Dlhý úplaz, vedúcim z dna kotla doprava na vrchol Líšky https://www.residencehotel.eu/blog/na-skialpoch-na-kriznu. Ak pochybujeme o lavínovej situácii, môžeme vystúpiť na vrchol Veľkým Rígľom, rázsochou vybiehajúcou z hrebeňa Krížnej na juh medzi dolinami Veľkej a Malej Ramžinej. Najprv stúpame bukovou horou a potom stredom rázsochy. Na okraj veľmi nechodíme, bývajú tam veľké preveje a odtrhy aj neskoro na jar.

 

 

 

 

Ak sa nám podarilo dosiahnuť vrchol, čaká nás nádherný zjazd. Lyžujeme v spádnici z vrcholu, terén má slušný sklon do 40 stupňov. Svahy sú široké a hladké, takže priestoru na manévrovanie je dosť. Lyžujeme až na dno doliny, kde sú s najväčšou pravdepodobnosťou popadané obrovské hrudy základových lavín. Ďalej lyžujeme v smere výstupu miestami dosť úzkym chodníkom cez les a po lesnej ceste (stará furmanská cesta do Turca) až na horný koniec dediny. Ak sa z akéhokoľvek dôvodu rozhodneme nelyžovať priamo po spádnici do kotla, môžeme zlyžovať spomínaný Dlhý úplaz z Líšky. Je menej strmý a scenéricky veľmi pekný. Ďalšou možnosťou je zlyžovať Veľkým Rígľom, tam sme v relatívnom bezpečí (nikdy nie sme v bezpečí) pred lavínami. Aj keď človek by sa mal mať na pozore stále. Čerešničkou na torte je zjazd bukovou horou. Za dobrých podmienok si môžeme vymyslieť v kotli Veľkej Ramžinej množstvo vlastných línií a smerov výstupu i zjazdu.