Najvýhodnejšia
rezervácia
 

Poď na E-BIKE Špania Dolina

Donovaly – Špania dolina

 

Vzdialenosť: 15,5 km

Prevýšenie: 190 m / 410 m

Náročnosť: stredne náročná

Trvanie: 1,5 hod.

 

Cyklotrasa prepája Donovaly s historickou banskou obcou Špania Dolina. Tak ako aj ostatné cyklotrasy, aj túto začínate na centrálnom parkovisku v stredisku Donovaly. Na začiatku musíte vystúpať do lokality Vrchúlka, kde pretnete viaceré cyklotrasy. Pokračujete súčasne po červenej a modrej trase cez osadu Bully až do lokality nazývanej Pri Javore. Zelenou trasou odbočíte doprava a dostanete sa na lúku, po ktorej ďalej pokračujete po lesnej ceste do lokality Krčahy. Cesta vás dovedie do oblasti Žliabkar. Tu sa nachádza pozostatok bývalého banského vodovodu a začína tu lesný náučný chodník. Pokračujete doprava po zelenej trase prudkým zjazdom na lesnú cestu, ktorá prechádza popod hrebeň. Touto cestou sa dostanete do sedla Dolný Šturec, na križovatku cyklotrás. Za sedlom pokračujte doprava a stály zjazdom sa dostanete do Španej doliny, kde sa vaša jazda končí.

 

 

Ak chcete trasu spojiť s prehliadkou Španej doliny, odporúčame si na ňu vyčleniť celý deň.

 

Prečo by ste však mali navštíviť našu malú rozprávkovú obec? Okrem náhľadu do histórie regiónu ponúka aj mnoho náučných a turistických chodníkov po rozmanitých okolitých kopcoch, či rôzne kultúrne podujatia a rarity, ktoré by ste rozhodne mali navštíviť. Obec je známa jej pohostinnosťou.

 

Poznáte „štiarc“ alebo viete ako chutia Špaňodolinské „gombovce“? Ak vám tieto názvy nie sú známe, nezúfajte a navštívte typické sezónne podujatia Španej Doliny. Predstavia vám ako sa pripravuje správny Špaňodolinský štiarc. Ide o jedlo, ktoré si pripravovali chlapi na týždňovkách pri chystaní dreva alebo kosení. Je to v podstate zemiakové cesto pripravené v jednom hrnci – kotlíku, keďže tam nebolo veľa času a hrncov na vyváranie. Počas leta sa môžete vybrať po historickom schodisku rovno na prehliadku kostola, ktorá býva sprevádzaná organovým koncertom. V tejto malebnej dedinke prekvapivo nie sú raritou ani veľké zrazy motorkárov alebo veteránov, ktorí si sem chodievajú oddýchnuť počas dlhej jazdy Slovenskom a pokochať sa unikátnym hrajúcim baníckym orlojom, ktorý sa otvára každú celú hodinu, aby ukázal úmornú prácu haviarov v hlbinách špaňodolinskej medenej bane.

 

 

Pokiaľ sa vám stále máli, Špania Dolina ponúka ďalšie tradície na slivkovej paráde. Tá sa zvykne konať počas jedného z 3 dní radvanského jarmoku, obvykle druhý víkend v septembri. Počas tohto dňa vás naučia variť slivkový lekvár tradičným spôsobom, pripravujú sa rôzne iné špeciality zo sliviek, zábava prebieha pri ľudovej hudbe, ktorá tomu dodáva tú správnu atmosféru. Možnosti sú samozrejme aj pre odvážnejších jedákov, pre ktorých je pripravená súťaž v jedení už vyššie spomínaných gombovcov. Je to ich typický nárečový výraz pre slivkové gule. Kto by mal chuť na hlbšie prežitie jesennej atmosféry, tak sa môžete stať súčasťou tradičnej baníckej zábavy, ktorú domáci nazývajú „Tekvičková“ a vychutnať si aj nezabudnuteľný fakľový sprievod. Všetky podujatia však odporúčame vopred overiť, či budú aktuálne v čase vašej návštevy, no okrem spomínaných aktivít na vás stále čaká história tohto nádherného baníckeho miesta.

 

 

Požičovňa elektrobicyklov sa nachádza len pár metrov od nášho hotela. 

Viac info a online rezerváciu nájdete na: https://www.parksnow.sk/leto/cykloturistika-pozicovna.php