Najvýhodnejšia
rezervácia
 

PO STOPÁCH PARTIZÁNOV: SMUTNÝ PRÍBEH OBCE KALIŠTE

Kalište bola maličká vieska, izolovaná v horách. Asi aj preto sa počas druhej svetovej vojny stala jedným z centier partizánskej republiky. Miestni obyvatelia partizánov skrývali a pomáhali im, v obci sa nachádzala aj partizánska nemocnica. Za to sa Nemci patrične pomstili. Koncom vojny obec (spolu s mnohými inými) vypálili a miestnych zastrelili, alebo nechali uhorieť zaživa. Obec sa nikdy neobnovila. Dnes sa v nej nachádza pár základov domov, pamätník a rozsiahly háj, v ktorom je zasadený jeden strom za každú slovenskú obec zničenú nacistami počas vojny.

 

Kalište Hotel Residence

 

Cez celú bývalú dedinu vedie náučný chodník, na ktorom sa nachádza 17 informačných panelov. Dočítate sa na nich o histórii obce, ako aj o spôsobe života obyvateľov Kališta a o príbehoch ľudí, ktorí sa tu počas vojny skrývali. Súčasťou chodníka je aj zrekonštruovaná partizánska nemocnica, pri ktorej sa dozviete, za akých podmienok sa v tom období ordinovalo a operovalo. Kalište je národnou kultúrnou pamiatkou. V dvoch tunajších domčekoch, ktoré sa podarilo zrekonštruovať zriadilo Múzeum SNP v Banskej Bystrici vysunutú expozíciu venovanú partizánskej republike.

Na Kalište je možné dostať sa z Hotela Residence autom približne za 50 minút. Pešo po turistickom chodníku sú to približne dve hodiny. Samotná pamiatka nie je rozlohou veľmi rozsiahla, viac času strávite pri informačných paneloch ako chodením. Neplatí sa žiaden vstup.