Najvýhodnejšia
rezervácia
 

OBJAVTE ČARO SKIALPINIZMU NA DONOVALOCH

Skialpinizmus alebo skialp stále viac získava na svojej atraktivite a jeho čaru podlieha čoraz viac milovníkov hôr. Lyžovanie mimo zjazdovky či turistiku na lyžiach môžete zažiť aj na Donovaloch. Ponúkne vám fascinujúce scenérie, ktoré väčšina smrteľníkov môže zažiť iba z obrázkov.

 

Zimné Donovaly

 

Panenský sneh, nádherné a jedinečné obrazy vytvorené zo snehu, výhľady ako z rozprávky a do toho primiešaný kúsok adrenalínu spolu s možnosťou dostať sa za hranice upraveného terénu – to všetko je dostatočná návnada k tomu, aby sa človek milujúci hory, turistiku a zimu nechal zlákať skialpinizmom aj na Donovaloch. Priestor, ktorý poskytuje voľnosť tejto zimnej športovej aktivite, je v našom regióne vhodný pre začiatočníkov, ako aj skúsených skialpinistov.

 

Aj po snehu na miesta, kde sa dá „vypnúť“

 

Človek prirodzene túži po harmónii a nie každý dokáže „vypnúť“ a zrelaxovať v preplnených lyžiarskych strediskách. Skialpinizmus ponúka možnosť dostať sa v zime na také miesta, kde sa väčšina našej populácie nevyberie. Dokonca, na niektoré miesta je ľahšie dostať sa v zime na lyžiach po snehu, ako v lete po svojich. Čaro skialpinizmu na Donovaloch a v ich širšom okolí spočíva v tom, že spája aktívny pohyb, čerstvý vzduch a zároveň ponúka jedinečné obrazy nádhernej prírody a na okolité kopce.

 

 

 

Možnosti skialpinistického vyžitia na Donovaloch

 

Čaro skialpinizmu spočíva aj v tom, že stopu na výšľalp si nájdete kdekoľvek. Napriek tomu sa na Donovaloch nachádzajú aj oficiálne skialpové trasy. Základná skialpová trasa vedie z centra Donovál a kopíruje červenú turistickú trasu na Vrch Zvolen a následne na Novú hoľu. Dĺžka výstupu je 2 km s prevýšením 417 m. Ak si chcete trasu predĺžiť, orientujte sa na sedlo Prípor a až potom na Zvolen a Novú hoľu. Táto trasa je dlhšia o takmer 1,5 km. Zaujímavá je aj trasa, ktorá začína pri lanovke na Novú hoľu a popri bobovej dráhe stúpa na bufet Patočiny. Táto trasa má dĺžku 4,2 km a prevýšenie 466 m.

 

Pre nováčikov skialpu

 

Možno patríte medzi vášnivých turistov, milujete hory aj lyže, no k skialpinizmu ste sa ešte nedostali. Ak vás láka predstava lyžovania po neupravenom teréne, na Donovaloch môžete začať na klasickej zjazdovke, kde si vyšliapete terén do kopca a zistíte, či máte dostatočnú kondičku na náročnejšiu túru. Výstroj si môžete požičať v požičovni a neskôr, keď sa z vás stane vášnivý skialpinista, si zabezpečíte vlastnú. Pokiaľ si trúfnete na túru, pre začiatok sa odporúča ísť s niekým skúseným, kto pozná terén. Zvážiť môžete aj horského vodcu.