Najvýhodnejšia
rezervácia
 

O liečivých mandalách v rozhovore s Ľubomírom Slejzákom

 

Pôvodne bol učiteľom slovenského jazyka a výtvarnej výchovy, dnes je autorom viac ako 3000 nádherných osobných mandál. V súčasnosti Ľubomír Slejzák prednáša a vedie intenzívne kurzy maľovania mandál po celom Slovensku, na ktorých objasňuje význam týchto diel, ktoré ovplyvňujú duševné zdravie človeka. Venuje sa aj umeniu feng šuej, dizajnu a umeleckej maliarskej výzdobe interiérov. Je autorom najväčšej maľovanej slovenskej mandaly, ktorú vytvoril spolu s deťmi v roku 2011 vo svojom bydlisku v Spišskom Hrhove.

 

Na Indickom festivale budete mať zaujímavý workshop. Vašou úlohou bude namaľovať mandalu na parkovisku pred hotelovým rezortom. Akých rozmerov bude mandala a čo bude jej životnou úlohou v tomto prostredí?

 

Už sa mi podarilo vytvoriť veľa veľkých mandál, dokonca aj ten spomínaný slovenský rekord. Najradšej tvorím spoločne s ďalšími ľuďmi, tak verím, že sa hoteloví hostia pridajú. Realizovať sa môžu veľkí aj malí umelci. V priemere by mohla mať 6 metrov, aby sme ju stihli za jeden deň namaľovať. Bude situovaná pred hotelom na asfalte a významovo sa bude dotýkať témy prosperita, hojnosť, radosť.

 

Môžete nám stručne priblížiť, čo to vlastne mandala je a na čo slúži?

Mandala je akýkoľvek okrúhly obraz. V súčasnosti sa slovo mandala stalo veľmi populárne na celom svete, mandaly maľujú deti v nemeckých škôlkach ale aj seniori v Rakúsku, pretože tieto okrúhle obrázky zlepšujú pamäť, kreativitu, koncentráciu aj učenie a je to vynikajúci antistresový prostriedok v dnešnom uponáhľanom svete. Liečivý účinok týchto okrúhlych obrázkov dokázal vo svojej vedeckej štúdii už pred 100 rokmi slávny švajčiarsky psychiater a propagátor mandalového tvorenia Carl Gustav Jung.

V súčasnosti je teda slovo mandala veľmi populárne a získalo nový význam – mandala ako umelecké dielo alebo terapeutická kreatívna činnosť. Veľkú obľubu si mandaly získali aj ako efektný dekoratívny prvok v interiérovom dizajne. Staršie významy slova mandala siahajú hlboko do minulosti Indie a Tibetu. Slovom mandala sa označoval náboženský budhistický obraz, ktorý sa používal na meditatívne a vzdelávacie účely.

 

 

Máte pedagogické vzdelanie, čo vás osobne priviedlo k mandalám?

S mandalami som sa zoznámil v rámci štúdia psychológie na vysokej škole, kde som objavil práve spomínaného C. G. Junga a jeho zistenia o úžasnom účinku mandál na ľudskú psychiku. Neskôr som začal sám tvoriť malé mandalky, ktoré sa predávali ako suveníry v historickom meste Levoča. Časom sa z toho stala moja priorita a začal som tvoriť stále väčšie a väčšie mandaly, až ma to celkom pohltilo, takže dnes sa už venujem iba mandalám a živím sa tým.

 

Odkiaľ čerpáte inšpiráciu?

Pri tvorbe osobných mandál je inšpirácia daná farebným systémom, ktorý vychádza z poznania filozofie 5 elementov, kde oheň je napríklad farba červená a vodu reprezentuje modrá farba. Mojou úlohou je tvorivým spôsobom tieto dve farby v mandale zladiť. O úplne iný druh inšpirácie ide pri voľnej tvorbe, kde používam 24 karátové zlato a drahé kamene, tam sa nechávam viesť spontánnou kreativitou a intuíciou.

 

Aký má mandala vplyv na človeka a v čom spočíva jej kúzlo?

Osobná mandala napríklad pomáha človeku v napĺňaní jeho cieľov a robí to nenásilným spôsobom. Stačí, že je s vami vo vašej blízkosti. Má v sebe vlastne akýsi software, ktorý ste zadali pri jej výrobe (to sú napríklad vaše želania, v čom by vám mandala mala pomôcť). Tento software perfektne spolupracuje s vaším podvedomím, takže o tom ani neviete a vaša mandala vám takýmto spôsobom nenápadne priťahuje do života šťastie a nové príležitosti. Mandala vplýva na človeka takmer vždy pozitívne.

 

Aký ďalší zmysel má pre vás osobne maľovanie mandál?

Maľovanie mandál je mojou prácou a je to aj moja vášeň a radosť zároveň, takže s každou mandalou sa rozširuje záber môjho srdca a s ľuďmi sa vlastne priateľsky prepájam. Mandala vždy človeka povznáša a prejasňuje. Keď pracujem s ľuďmi na kurzoch, kde ich učím maľovať mandaly, tak im ukazujem spôsob, ako môžu zo seba dostať svoje bolesti vonku a kreatívnym spôsobom, keď si sami maľujú svoju mandalu, ich vyliečiť.