Najvýhodnejšia
rezervácia
 

Náučný chodník Donovaly – Šachtička cez Španiu Dolinu

Trasa: Donovaly – Bully – Pri javore – Krčahy-Kováčka – Jelenská skala, lúky – Žiare – Špania Dolina, Šachtička

 

Vzdialenosť: 11,5 km

Náročnosť: ľahká až stredne náročná

Trvanie: 3 – 4 hodiny

Nástupný bod: centrálne parkovisko Donovaly

Vzdialenosť od hotela: 250 m / 5 min

 

Náučný chodník Donovaly – Šachtička vás prevedie ochranným pásmom Národného parku Nízke Tatry a to konkrétne Starohorskými vrchmi. Cestou váš záujem nepochybne upúta panoráma masívu Prašivej, zvyšky Špaňodolinského banského vodovodu, ktorý bol vystavaný z drevených a kamenných žľabov. V lete si môžete chodník prejsť aj na bicykli a v zime je prístupný na bežkách.

 

Náučný chodník má 11,5 km, na trase natrafíte na 11 zastávok a nemusíte sa obávať ani toho, že zablúdite, náučný chodník je súčasťou značeného turistického chodníka. Náučný chodník vás prevedie problematikou ochrany prírody, históriou, či využívaním krajiny človekom.

 

Trasa náučného chodníka začína na Donovaloch a pokračuje súbežne so zelenou turistickou značkou ku Krížu na rázcestí, odkiaľ pokračuje do osady Bully, ktorá je bývalou uhliarskou osadou. Dnes je prevažne chatárskou osadou a vaše oko upútajú rázovité pôvodné prvky ľudovej architektúry, ktoré si obec zachovala. Môžete si tiež urobiť zachádzku smerom na osadu Polianka, kde môžete vidieť repliku banského vodovodu, ktorý za starých banských čias privádzal vodu spod Prašivej v Nízkych Tatrách až do Španej Doliny. Vodovod stráži drevená plastika permoníka Baltazára. Trasa vedie popri pozostatkoch vodovodu aj ďalej. Náučný chodník vás prevedie lokalitou Pri Javore až pod Jelenskú skalu, ktorá je vápencovým masívom vypínajúcim sa do výšky 1153 m n.m. Tu natrafíte na ďalšieho permoníka a to za útulňou na Kráme pod Jelenskou skalou. Trasa pokračuje zelenou značkou na vrchol Žiare a celý úsek je nenáročný a povedie vás takmer stále lesom. Od Žiarov sa vyberiete po žltej značke až po sedlo Dolný Šturec a odtiaľ už po červenej rovno do Španej Doliny, bývalej baníckej obce so zachovanými historickými objektami. Následne pokračujte po trase chodníka, kde vás čaká váš cieľ – samotná Šachtička.

 

V stredisku Šachtička môžete ďalej pokračovať náučným chodníkom Šachtička – Sásová, ktorý nadväzuje na pôvodný náučný chodník Donovaly – Šachtička.