Najvýhodnejšia
rezervácia
 

Joga – cesta k harmónii so sebou aj so svetom

Zuzana Kolibíková žila dlhé roky v zahraničí. Pracovala ako manažérka reštaurácie a po niekoľkých rokoch prišlo volanie po niečom novom, čo by jej životu dalo aj duchovný rozmer. Odišla do Thajska, kde absolvovala lektorský kurz jogy aj certifikovaný kurz thajských masáží. Krátko po tom zanechala kariéru v anglickom Manchestri a rozhodla sa vrátiť sa na Slovensko. Po 13tich rokoch sa tak znovu objavila v meste Zvolen, kde vyrastala a začala si plniť svoje sny. Jedným z nich bolo vlastniť centrum zdravia. Dnes, ani nie pol roka po svojom návrate do rodnej vlastni, je majiteľkou multižánrového štúdia Luna studio, kde učí jogu a robí thajské masáže. Hovorí, že aj jogíni sa občas cítia pod psa,  ale že s jogou sa tie každodenné problémy zvládnu omnoho jednoduchšie a vďaka joge dokáže človek naplniť svoje túžby.

 

 

 

Dlhé roky ste žili v zahraničí, pracovali ste ako manažérka reštaurácie. Čo vás ku joge priviedlo?

Moje vlastné telo. V práci som bývala často pod tlakom a stresom. Mala som pocit, že moja koža mi ako keby začínala byť malá, niekedy som sa nevedela poriadne nadýchnuť a taktiež som potrebovala upokojiť svoju myseľ. Vtedy som chodila cvičiť jogu, aby som zvládala ustáť to napätie. A potom, keďže to bolo obdobie, kedy som prechádzala životnou zmenou a premýšľala, čo ďalej, prišlo také volanie duše stať sa inštruktorkou jogy. Odišla som do Thajska a spravila som si lektorský kurz. Po návrate do Anglicka som začala učiť a krátko po tom som sa rozhodla vrátiť sa na Slovensko aj kvôli rodine, ktorá mi po toľkých rokoch života v zahraničí čím ďalej, tým viac chýbala. Joga bola pre mňa, aj vlastne ešte stále je, veľmi tajomná a to je ďalší dôvod prečo ma láka. Ukazuje mi nové cesty, neustále ma učí niečo nové.

 

A teraz z inej strany, k čomu vás osobne poviedla aj priviedla joga?

Naspäť ku mojej vlastnej podstate, do môjho vnútra. Naspäť ku môjmu srdcu. Pre mňa joga znamená cesta, kedy som si naplno začala uvedomovať svoje telo, svoj dych, svoju myseľ a srdce. Joga ma naučila, že keď dokážem na chvíľu stíšiť svoju myseľ, tak všetky odpovede nájdem vo svojom vnútri a taktiež dokážem rozoznať, čo do môjho života patrí a čo nie. Tým, že dokážem viac vnímať samú seba a svoju intuíciu, sa mi otvárajú nové dvere a som otvorená novým možnostiam. A to nehovoriac o tom, že do cesty mi stále prichádzajú úžasní ľudia. Myslím si, že keď je ktokoľvek na svoje vnútro dobre naladený a robí veci s láskou, tak celý vesmír bude stáť za nami a pomôže nám pri plnení našich snov. Kľudne si to môžete predstaviť ako takého veľkého brata za vaším chrbtom.

 

 

Joga je nielen o cvičení, pre jogínov je predovšetkým životným štýlom. K čomu smerujú moderní jogíni v našej spoločnosti?

Tak na túto otázku je veľmi ťažko odpovedať, ale ak by som to mala vo veľmi veľkej všeobecnosti zhrnúť, tak som veľmi rada, že jogínska komunita pestuje zdravý a čistý životný štýl. Zaujímame sa o prírodu a o to, aký má náš spôsob života na ňu vplyv. V rámci našich vlastných noriem sa snažíme žiť ekologicky a rešpektovať, čo nám Zem ponúka. Vidíme akoby v predstihu, nielen to, čo máme momentálne teraz, ale aj to, čo budú mať naše deti a ich deti. Taktiež sa zaujímame o naše telo nielen zvonku, ale joga nám vychádza z vnútra a to sa potom odzrkadľuje vonku. Takže moderní jogíni asi smerujú k tomu, aby sme nielen my sami žili v harmónií s našim telom a so svetom okolo nás, ale snažíme sa to odovzdávať aj ľuďom, ktorí k nám prídu na hodinu, alebo nás sledujú na rôznych sociálnych platformách.

 

Hovoríte, že aj jogíni majú občas „deň pod psa“. Ako joga pomáha človeku vysporiadať sa s každodennými záležitosťami v našej modernej spoločnosti?

Pozerám sa na to tak, že človek sa dokáže lepšie odstrihnúť od premechanizovanej spoločnosti. Keď som na podložke, tak vnímam len seba a ju. To, ako sa moje telo hýbe, to ako dýcham, plne si uvedomujem každý svoj pohyb a dotyk so zemou. Ak sa počas jogovej lekcie dokážete takto cítiť aspoň na dve minúty, tak už to je velikánsky úspech. Tie dve minúty patria len vám a nikomu inému. Keď na chvíľu vypnete, tak aj ten deň pod psa sa stane vašim verným miláčikom, lebo zmeníte uhoľ pohľadu.

 

 

Ste lektorkou hatha jogy. Komu by ste ju odporučili, ľuďom, ktorí majú zdravotné problémy, alebo tým, čo potrebujú nachvíľu vypnúť?

Nielen Hatha, ale aj iné jogy by som odporučila každému. Ako som už predtým povedala, joga nás ovplyvňuje z vnútra nášho tela a smeruje na povrch. Takže je vhodná aj pre ľudí, ktorí majú zdravotné problémy ale aj tých, čo chcú vypnúť. Taktiež je to bez vekovej hranice. Joga spája všetkých ľudí a neoddeľuje nás.

 

A na záver, čo je vaším osobným životným krédom?

Treba sa naučiť surfovať na vlnách života a robiť to čo vás prvé napadne, lebo to je myšlienka, ktorá vyšla zo srdca.