Najvýhodnejšia
rezervácia
 

Jesenné aktivity na Donovaloch

Donovaly sú ideálnym miestom pre oddych i zábavu pre celú rodinu, od najmenších návštevníkov až po seniorov i počas jesene, keď príroda mení svoje farby a okolie Donovál je ešte krajšie. Vybrať si môžete z bohatej ponuky atrakcií a aktivít pre všetkých, či už vyhľadávate oddych a pokoj v obkolesení prírody, zábavu pre vaše ratolesti, príležitosť na zdolávanie športových výziev alebo máte radi adrenalínové zážitky, pri ktorých tuhne krv v žilách.

 

Donovaly

 

Turistika

 

Donovaly ponúkajú svojim návštevníkom množstvo možností na turistiku a prechádzky v prírode. Z ponuky si vyberie naozaj každý, od rodín s deťmi, cez seniorov, až po skúsených turistov vyhľadávajúcich náročné trasy. Počas svojho pobytu môžete na kratších či celodenných túrach objavovať známe aj menej známe miesta a krásy prírody. Priamo cez Donovaly prechádza červená, zelená a žltá turistická značka, ktorými sa môžete dostať napríklad na vrch Zvolen, Kozí chrbát, Kalište, do Korytnice alebo náučným chodníkom do strediska Šachtičky. Ideálne je na Donovaloch stráviť viac dní, aby ste mali dostatok času objaviť všetko, čo vám ponúkajú. Spravte si dostatok času na spoznanie prírodných krás dvoch národných parkov – Nízke Tatry a Veľká Fatra.

 

Lanovkou na Novú hoľu

 

Ideálny výlet pre rodiny, pre ktoré sú dlhé pešie túry náročnou výzvou. Lanovkou TELEMIX sa vyveziete až na vrchol Novej hole, odkiaľ sa môžete kochať nádhernými výhľadmi na panorámu Nízkych Tatier a Veľkej Fatry. Pri ideálnom jasnom počasí zahliadnete aj Vysoké Tatry s ich dominantou – vrcholom Kriváň vo farbách jesene.

 

Z Novej hole si môžete spraviť prechádzku na neďaleký vrch Zvolen. Terén nie je náročný a túto trasu zvládnu aj menšie deti.

 

 

Lanový park

 

Hľadáte zábavný, adrenalínový a zároveň športový zážitok? Lanový park na Donovaloch preverí zdatnosť každého odvážlivca! Môžete si vybrať ľahšiu alebo ťažšiu cestu cez prekážky vo výške priemerne 2 m nad zemou. Počas prechodu ste istení lanom a pod dozorom vyškoleného personálu. Tak kto sa odváži na toto 500 m dlhé dobrodružstvo na lane?

 

Pre deti je bezplatne k dispozícii detské lanové centrum a horolezecká stena.

 

Bobová dráha

 

Nachádza sa v bezprostrednej blízkosti údolnej stanice lanovky TELEMIX. Jazda na tejto toboganovej bobovej dráhe je zaručená zábava pre malých aj veľkých návštevníkov. Prekonajte 7 adrenalínových skokov a 11 ostrých zákrut – rýchlosť jazdy si môžete sami bezpečne regulovať. Takmer 900 m jazdu si môžete zopakovať niekoľkokrát a každá ďalšia jazda bude novým zážitkom. Toboganom sa môžete pustiť rýchlosťou až 45 km/h a dajte pozor, v poslednej zákrute vás odfotí automat a je len vás, či si fotku zakúpite.

 

Paraglajding

 

Jedinečný adrenalínový zážitok, pri ktorom vám stuhne krv v žilách, je nepochybne tandemový let nad Donovalmi. Na pocit slobody pri vznášaní sa vzduchom budete spomínať ešte dlho. Let trvá približne 10-15 min. vo výške 200-500 m nad zemou. K tandemovému letu nepotrebujete vlastnú výstroj ani znalosti v oblasti paraglajdingu. Zverte sa do rúk inštruktora a užite si pohľad na Donovaly z vtáčej perspektívy.

 

 

Bežecké trasy a cyklotrasy

 

Ak chceme byť zdraví, musíme zostať v pohybe. A práve beh sa stáva čoraz populárnejším športom. Stačí vám kvalitná obuv a športové oblečenie a nič vám nebráni v tom, aby ste si zabehli pár kilometrov na čerstvom vzduchu.

 

Na Donovaloch si môže zabehať každý, či ste v tomto športe začiatočník alebo skúsený trénovaný bežec. Trasu si môže každý prispôsobiť podľa svojich schopností. Možností je veľa – prebehnite sa cez okolité lesy a lúky alebo preverte svoju vytrvalosť pri náročných stúpaniach na okolité vrcholy hôr.

 

Pôžitok z jazdy v krásnej prírode vám ponúkajú cyklotrasy naprieč Donovalmi. Za posledné roky sa na Donovaloch obnovilo mnoho existujúcich cyklotrás a vytvorilo sa aj mnoho nových. Nachádza sa tu celkom 375 km značených trás, ktoré tvoria dokopy 42 cyklotrás. Počas jazdy sa môžete kochať výhľadmi do doliny alebo spoznávať známe historické a kultúrne pamiatky.

 

Väčšina cyklotrás začína od hlavného parkoviska a je len na vás, ktorú trasu zvolíte. Na výber máte z kratších aj dlhších okruhov s rôznou náročnosťou. Na svoje si prídu cyklisti všetkých vekových aj výkonnostných kategórií. Počas cesty nezabudnite sledovať osadené smerovky a orientačné tabuľky.

 

Výlety v okolí

 

Počas pobytu na Donovaloch odporúčame navštíviť aj okolité zaujímavé miesta ako sú niektoré prírodné úkazy, národné kultúrne pamiatky, či obce so zaujímavými príbehmi.

 

Nie každý je fanúšik turistiky a preto vám ponúkame pár tipov na výlet, kam sa dostanete pohodlne autom alebo po nenáročnej prechádzke.

 

Skvelou voľbou je napríklad  Harmanecká jaskyňa, ktorá zaujme tak deti, ako aj ich rodičov. Za návštevu stojí aj jedinečná obec Staré hory, s dlhou baníckou tradíciou, či obec Špania dolina, kde sa možno kochať Múzeom čipkovania, Banským orlojom a početnými zastávkami banského náučného chodníka. Stačí zájsť pár minút autom a môžete navštíviť Vlkolínec, pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

 

Harmanecká jaskyňa

 

Aktivity pre deti

 

Pobyty s deťmi bývajú náročné, najmä čo sa týka vymýšľania programu, ktorý by deti zaujal, zabavil a v najlepšom prípade by sa aj niečo nové naučili. Na Donovaloch nájdete bohatú ponuku aktivít a atrakcií pre deti a nudiť sa nebudú ani rodičia.

 

Navštívte Donovalkovo – detské mestečko s domčekmi, dopravným ihriskom či minifarmou, v ktorom sa deti môžu bezpečne hrať a plniť si svoje detské sny. Nachádza sa tu naozaj všetko – kino, nemocnica, perníková chalúpka, hasičská zbrojnica, pumpa či galéria detských umeleckých diel. Ponúka zábavu pre deti na čerstvom vzduchu zatiaľ čo vy môžete v kľude oddychovať.

 

Rozprávkovú dedinku Habakuky tvoria domčeky z rozprávky Pavla E. Dobšinského a tak vaše deti môžu zažiť atmosféru slovenských ľudových rozprávok. O nezabudnuteľný zážitok pre celú rodinu sa postarajú hrdinovia ľudových príbehov ako sú Popolvár, Laktibrada a iní.

 

habakuky

 

Myšiačikov detský park tvorí 9 atrakcií, ktoré na seba nadväzujú a spolu tvoria jeden celok. Nachádzajú sa tu atrakcie ako kamenné vodné ihrisko, rybník, kĺzačka „Archimedes“ a „Závlaha“, ktoré vás presvedčia o fungovaní niektorých fyzikálnych zákonov.

 

Len u nás v Residence Hotel & Club**** nájdete najväčší detský kútik na Donovaloch, ktorý je otvorený nie len pre ubytovaných hostí, ale aj pre verejnosť. Skvelé aktivity pre deti má vždy pripravené náš maskot medvedík MOMO spolu s animátormi, ktorí vám vaše deti radi postrážia, ak budete chcieť chvíľku pre seba.

 

Na Donovaloch si jednoducho obľúbenú aktivitu nájde každý a nudiť sa rozhodne nebudete.