Najvýhodnejšia
rezervácia
 

Jesenná turistika- Krížna a Kráľova skala

Vydajte sa spolu s nami na jesennú turistiku do Veľkej Fatry. Práve v tomto ročnom období zažijete tie najkrajšie a najpestrofarebnejšie výhľady celého roka. Dnes Vám predstavíme trasu na hneď niekoľko ikonických vrcholov tohto pohoria- známa Krížna spolu s krásnou skalnou vyhliadkou Kráľova skala. V blízkosti vrcholu vyviera prameň Kráľova studňa a pod ním sa nachádza horský hotel s rovnakým názvom. Z turistického chodnáka ako aj zo samotnej skaly sa nám naskytnú nádherné výhľady na okolité vrcholy ako aj fatranské doliny.

 

 

Trasa: Turecká- Salašky –  rázcestie pod Líškou – Líška – Krížna – Kráľova studňa, prameň – Kráľova skala- Úplaz- Ramžiná- Turecká-Salašky

Max. nadmorská výška: 1 574 m n.m.

Východiskový bod: Turecká- Salašky

Vzdialenosť: 15 km (848 m prevýšenie)

 

 

Túto túru začíname vyvezením sa autom na parkovisko pri jazierku do dediny Turecká- časť Salašky. Z tohoto bodu sa vyberieme už pešo rovno hore zjazdovkou. Držíme sa žltej turistickej značky, počas celej trasy šlapeme na chodníčku popri vleku, takže nie je kam zablúdiť. Pri poslednom vleku a strmšom úseku sa nám začínajú ukazovať aj prvé výhľady a my sa držíme modrej značky. Dostávame sa až na prvú zástavku- rázcestie pod Líškou- bývalá konečná stanica lanovej dráhy, kde si môžeme oddýchnuť a občerstviť sa. Pokračujeme ešte približne pol hodinku po modrej značke, aby sme dosiahli vrchol Krížnej, ktorý sa už pred nami týči. Krížnu si nemôžeme pomýliť, na jej vrchole sa nachádza aj oplotený vojenský objekt so zákazom vstupu. Je tretím najvyšším vrcholom Veľkej Fatry a ponúka nám panoramatický výhľad na všetky svetové strany.

 

Pokračujeme ďalej, tentokrát už dole kopcom po červenej značke až do bodu Kráľova studňa- prameň. Aj na tomto úseku sa nám naskytajú nádherné výhľady. Kedže klesáme, máme viac síl si ich vychutnať. Pred nami sa nachádza posledné stúpanie po žltej značke na skalný útvar pred nami, samotná vyhliadka- Kráľova skala. Pri výstupe si dávajte pozor na stmé skalné zrázy, ktoré môžu byť šmykľavé.

 

 

Vraciame sa na rázcestník „Kráľova studňa- prameň“, z ktorého zostupujeme dole a volíme zelenú turistickú značku. Prechádzame Úplazom a Ramžinou až sa dostaneme na parkovisko z ktorého sme dnešnú túru začínali. Pri zostupe dávame pozor, nakoľko je dnešná turistická trasa okružná, vraciame sa inou cestou, ako sme výstup začínali.