Najvýhodnejšia
rezervácia
 

Jarná turistika na Kozí chrbát

Donovaly sú východiskovým bodom pre množstvo túr a prebúdzajúca sa príroda pomaly volá nadšencov turistiky. Jar už oficiálne klope na dvere a víta v okolí novú turistickú sezónu. My sme vám zároveň prichystali tip na peknú jarnú prechádzku v prírode, ktorá vás nabije dobrou energiou – Kozí chrbát. Tento vrchol je ľahko prístupný a ponúka nenáročnú turistiku, ktorú si zamilujú ako príležitostní výletníci, rodiny s deťmi, tak aj náročnejší turisti.

 

Kozí chrbát

 

Nadmorská výška: 1 330 m n. m.

Dĺžka trasy: 10 km

Trvanie: 2 až 2,5 h

Náročnosť: jednoduchá

 

 

Trasu začínate na hlavnom parkovisku Donovál, kde sa držíte červeného turistického značenia- ide o hlavný hrebeňový chodník. Až tesne pod vrchom je terén o čosi strmší.

 

Typicky ostrý vrchol Kozieho chrbta je dominantou hlavného hrebeňa Nízkych Tatier, v časti Starohorské hory. Vrch je známy očarujúcimi prírodnými krásami, rôznorodými scenériami a aj vďaka tomu patrí medzi turistami vyhľadávané a početne navštevované vrchy.

 

Kozí chrbát je zároveň aj lesnou rezerváciou. Nižšie polohy sú zalesnené, na viacerých miestach sa hustý les pretvára v krásnu čistinku, naopak vrcholové časti sú trávnaté a pomaly sa budú zapĺňať aj bohatou kvetenou, ktorú sa oplatí vidieť. Vďaka tomu je z vrcholu vskutku prekrásny výhľad na Zvolenskú kotlinu i Horehronie, vrcholy Nízkych Tatier či Veľkej Fatry.

 

 

Vrcholové časti Kozieho chrbta tvoria aj povrchové krasové javy ako puklinové škrapy či závrty patriace k Ďumbierskemu krasu.

 

Lokalita je domovom viacerých cenných a zriedkavých vysokohorských druhov živočíchov, tak čo zaujal vás tento tip?

 

Viac nápadov, ako tráviť jar na Donovaloch nájdete na našom blogu: https://www.residencehotel.eu/blog