Najvýhodnejšia
rezervácia
 

Ferraty v okolí Donovál

Zaistená cesta v skalách alebo v horskom teréne, ktorá je vybavená istiacimi oceľovými lanami, železnými stupačkami či inými pomôckami, nazývaná i ferrata podľa talianskeho označenia Via Ferrata, sa stala veľkým lákadlom i na Slovensku.
Čoraz viac ľudí vyhľadáva zaujímavú možnosť výstupu na obvykle neprístupné miesta v horskom teréne a populárna aktivita sa teší svojej obľube i v okolí Donovál.

 

Ferrata Dve veže

 

Vzdialenosť od hotela: 16 km / 16 min.
Trasa: Residence Hotel – Liptovské Revúce

 

Už na prvý pohľad zaujímavý úkaz dvoch skál, ktoré nápadne pripomínajú dve veže, sa preslávil ako štvrtá ferrata na Slovensku a prvá na Liptove. Uprostred nádhernej prírody sa výstup po zaistenej ferrate stáva hotovým dobrodružstvom. Trasa je popretkávaná náročnými i menej náročnými úsekmi, železnými stupačkami či fixnými lanami. Na svoje si prídu nielen milovníci prírody, ale i všetci nadšenci adrenalínu s vášňou pre lezenie.

 

Ferrata je charakteristická svojou nadmorskou výškou 800 m n. m. a prevýšením jednotlivých ciest od 20 m až do 70 m. Rozloženie ferraty pozostáva z troch skalných veží. Jedna menšia a dve dominantné spoločne prepojené lanovými mostami.

 

Dobrodružstvo prináša až 9 trás výstupu a zvoliť si môžete podľa stupňa obtiažnosti – ľahšiu či náročnejšiu trasu alebo sa vydať na cestu turistickým chodníkom mimo ferratových trás. Výstup skvele dopĺňajú informačné panely umiestnené popri náučnom chodníku, kde sa dozviete mnohé zaujímavosti o miestnej flóre a faune, lesníctve či význame ferrát v prírode.

 

Via Ferrata Tri veže ponúka i možnosť výstupu spolu so sprievodcom, ktorý vám vysvetlí všetko potrebné a váš výstup sa premení na výnimočný a bezpečný zážitok.

 

 

Via ferraty na Skalke

 

Vzdialenosť od hotela: 70 km / 1 hod. 15 min.
Trasa: Residence Hotel – rýchlostná ceste R1 cez Banskú Bystricu a Zvolen alebo R3 cez Turčianske Teplice

 

Nádherná ferrata, ktorá má i náučný rozmer, je umiestnená v Kremnických vrchoch v časti Flochovský chrbát. Ferrata naviac ponúka i novo zrekonštruovaný tunel, ktorý ešte viac oživí atmosféru počas prechodu terénom vedúcim po červenej hrebeňovej turistickej značke.

 

Via Ferrata na Skalke je jednosmerná a má tri cesty v rôznych obtiažnostiach pre zdatnejších i menej zdatných návštevníkov. Trasa s názvom Komín má obtiažnosť typu C, Trubačova veža s obtiažnosťou typu B a asi najznámejšou je trasa s názvom Výzva, ktorá získala svoje pomenovanie ako doposiaľ najobtiažnejšia ferrata vybudovaná na Slovensku. Čaká na vás až 420 metrov lán s výškou skalných ciest až 80 m.

 

K zaujímavej a náučnej ceste patrí i ferrata na skale Jánošíkova diera, ktorá je určená predovšetkým pre rodiny s deťmi. Vo výnimočnom prostredí prírody pretkanej ferratami sa môžete tešiť i na boulderové steny s možnosťou lezenia v rôznych obtiažnostiach.