Najvýhodnejšia
rezervácia
 

Ferrata Dve veže

Spoznajte prvú ferratu na Liptove určenú pre ozajstných milovníkov vzdušného lezenia a nádherných výhľadov. Ide o najmladšiu ferratu v blízkom okolí Donovál. Zaujímavosťou je, že sa tu nenachádza iba jedna, ale hneď 9 lezeckých trás, ktoré sú vhodné pre začiatočníkov ale aj pokročilejších lezcov. Poďme si ferratu Dve veže predstaviť bližšie!

 

Vzdialenosť od hotela: 16 km / 16 min.

Trasa: Residence Hotel – Liptovské Revúce

 

Ferrata Dve veže je najmladšia ferrata vybudovaná na Slovensku. Oficiálne bola otvorená 14.9.2019. Nejedná sa o jednu ferratu ale skôr o malý ferratový park, kde je vybudovaných viacero kratších, športových ferrát. Nachádza sa pred obcou Liptovské Revúce po pravej strane v Národnom parku Veľká Fatra. Nájdete ju v oblasti, ktorú miestni zvyknú nazývať „Zahorovo“.

 

Ak ste milovníkom ferrát a netočí sa vám hlava z výšok, určite si prídete na svoje. Ako už jej názov hovorí, pozostáva z dvoch skalných veží (v podstate sú tri, ale dve sú dominantné). Nejde totiž o jednu ferratu, ale skôr o miniatúrnu ferratovú oblasť s rôznymi cestami a variantmi. Celkovo sa tu nachádza 9 zaistených ciest a dva lanové mosty. Jedná sa o prvú zaistenú lezeckú cestu na Liptove a zároveň štvrtú, ktorú oficiálne otvorili na Slovensku. Trasy merajú od 20 po 70 metrov a na tomto skalnom útvare je natiahnutých 380 metrov oceľových lán. Každá cesta je urobená zo železných stúpačiek, ktoré sú od seba vzdialené približne 40 cm. Na každej ceste sa nachádza aj istiace oceľové lano.

 

 

Ferrata Dve veže je absolútnou chuťovkou pre lezcov, ktorí majú radi vzdušné priestory a krásne výhľady. Nájdete tu rôzne náročnosti trás, ktoré netreba podceňovať rovnako ako bezpečnostné prvky lezenia! Začiatočníkom odporúčame zvoliť ferraty označené modrou farbou a vyhľadať náročnosť B nanajvýš B/C. Ferraty označené červenou farbou sú určené pre mierne pokročilých lezcov, ktorí nemajú strach z výšok a trúfnu si aj na vzdušné lezenie. Pripomíname, že ferraty sú jednosmerné a zostupuje sa vždy len z vrchnej časti skál dole lesnou cestou.

 

Okrem lezenia sa môžete vydať na vrch aj turistickým chodníkom mimo ferratových trás.  V tomto sychravom ročnom období si však dajte pozor aj na trasu, po ktorej kráčate, môže sa ľahko zmeniť na šmykľavý blatistý terén. Cestou vás budú sprevádzať informačné panely, vďaka ktorým sa dozviete okrem zaujímavostí o miestnej faune a flóre aj o samotnom význame ferrát v prírode. Keď sa však  dopracujete na najvyšší bod ferraty, môžete si vychutnať zaslúžený odpočinok s krásnym nezabudnuteľným výhľadom na Nízke Tatry a Veľkú Fatru. Pred očami sa vám bude rozprestierať Malý Zvolen, Čierna Hora, Končitá ale aj Križná či Frčkov.

 

 

Nie nadarmo sa hovorí: „Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť“. Preto odporúčame všetkým nadšencom, aby neváhali a išli si užiť plnými dúškami zážitky, ktoré vám toto miesto ponúka. Ak aj nemáte patričné skúsenosti, no láka vás vyskúšať niečo nové, pokojne aj s deťmi, niet sa čoho báť! Stačí ak sa obrátite na horských sprievodcov. Určite vám radi pomôžu, pretože bezpečnosť a solidárne správanie na ferrate je kľúč k úspechu a krásnym zážitkom nielen pre vás.