Najvýhodnejšia
rezervácia
 

Ako si postaviť iglu?

Zasnežené Donovaly sú rajom pre zimné radovánky a rodinnú zábavu. Rodičia s deťmi si tu môžu užiť kopec radosti nielen pri lyžovačke či sánkovačke. Vynikajúcou rodinnou aktivitou je stavanie iglu, do ktorého sa môžu zapojiť všetci členovia rodiny, aj tí najmenší.

 

Postaviť iglu dokáže človek svojpomocne, nejde o žiadnu náročnú záležitosť ani stavbárske umenie. Keď sa však zapoja všetci členovia rodiny, iglu bude hotové rýchlejšie. Tí najzdatnejší Inuiti, ľudovo nazývaní Eskimáci, dokážu postaviť iglu za 20 minút. Menej zručným to bude trvať samozrejme dlhšie. Nejde o preteky, ale o to, aby sa zabavili rodičia aj deti. Dokonca aj tí najmenší môžu pridať ruku k dielu.

 

Návod v pár krokoch

 

K výrobe iglu potrebujete hrable na zhŕňanie snehu, vedro alebo inú vhodnú nádobu na výrobu „stavebného materiálu“, lopatu na nakladanie snehu a palicu na spevnenie vchodového otvoru do iglu. Nezabudnite na rukavice, pod ktorými vám pri stavbe snehového prístrešku nezamrznú ruky.

 

V rámci rodinnej zimnej aktivity na čerstvom vzduchu si dovoľte byť amatérmi a skôr sa sústreďte na to, aby ste si užili s deťmi čo najviac zábavy. Zapojte ich do spolupráce a zmanažujte ich tak, aby vám stavanie išlo od ruky. Tu je pár krokov, ako na to.

 

1. Vyberte si vhodný a rovný terén

 

Najlepšie na mieste, kde je dostatok kompaktného snehu a kde nefúka. Vyznačte si kruh do snehu, čím určíte pôdorys iglu. Ten záleží na tom, koľkí sa chcete do neho zmestiť. Odporúča sa polomer lyžiarskej palice. Pred stavaním poriadne udupte sneh v kruhu.

 

2. Vyrobte si snehové kvádre

 

K výrobe potrebujete vedro, resp. pevnú nádobu, najlepšie v tvare obdĺžnika a lopatu. Hrabľami si môžete pomôcť nazhŕňať sneh na kopu, ľahšie sa vám bude plniť vedro snehom, ktorý treba poriadne potlačiť do vedra pred tým, ako ho hotový vo forme kvádra vylejete z vedra von. Môžete si prácu rozdeliť, niekto bude zhŕňať sneh, druhý vyrábať kvádre a ďalší zas stavať.

 

3. Skladajte kvádre do kruhu

 

Hotové kvádre postupne ukladajte do kruhu a dajte si záležať na tom, aby sa spoje vždy prekrývali. Postupne nakláňajte kvádre smerom dovnútra. Spoje priebežne uhladzujte tak, aby sa vám iglu nerozpadlo.

 

 

4. Otvor do iglu a strecha

 

Pri ukladaní kvádrov, zhruba v štvrtej či piatej rade, záleží to od veľkosti kvádrov, môžete použiť palicu, ktorá vám pomôže zastrešiť vchod. Ideálna dĺžka palice je cca 70 centimetrov. Veľkosť otvoru tiež závisí od priemeru pôdorysu, ale aj od toho, akí vysokí ľudia pôjdu dovnútra. Po tom, ako zastrešíte vchod, začnite výraznejšie nakláňať snehové tehly smerom dovnútra, čím budete potrebovať do kruhu stále menej kvádrov.

 

 

Posledná snehová tehla by vám mala prepojiť celé iglu a mala by byť strechou vášho iglu. Nakoniec ešte zapchajte škáry, uhlaďte stenu iglu a uvoľnite otvor – buď tak, že ho prerežete alebo vytiahnete kvádre (resp. vybúrate otvor). V tomto bode je váš snehový domček hotový. Môžete k nemu pristaviť ešte predsieň a užiť si v ňom šálku horúceho čaju z termosky.

 

Pochváľte sa vašim iglu na facebook stránke hotela: https://www.facebook.com/residencehotelclub/