Najvýhodnejšia
rezervácia
 

5 tipov na výlet – kde ste autom za chvíľu

1. Vlkolínec – drevená osada ako z rozprávky

 

Vlkolínec má v každom ročnom období svoje čaro a sprevádzajú ho rôzne kultúrne podujatia. Je vždy iný, vždy ináč rozprávkový. Je proste jedinečný svojho druhu a patrí k „živým suvenírom“ ľudovej architektúry, ktorý sa oplatí zažiť. 

 

Z nášho hotela sa do Vlkolínca dostanete autom za necelú polhodinku. Kúsok pod ním je veľké parkovisko a odtiaľ už len krok do dedinky ako z rozprávky. Krčí sa na kopci pod vrchom Sidorovo a jedna z povestí hovorí, že svoj názov si vyslúžila vďaka výskytu vlkov v oblasti. Nemusíte sa však báť. Pokojne sa sem vyberte a objavte idylu tichého miesta, ktoré si už dve storočia drží svoju tradíciu. Šperkom Vlkolínca sú nádherné drevené chalúpky, ktoré patria k najzachovanejšiemu a najucelenejšiemu komplexu ľudových stavieb v strednej Európe, nad ktorým drží ochrannú ruku patronát UNESCO. 

 

Nájdete tu dokopy 73 objektov zapísaných do Zoznamu pamiatkového fondu. Všetky kultúrne pamiatky sú zákonom chránené, prevažne ide o drevenice s hospodárskymi dvormi. Len necelá tretina z nich je trvalo obývaná, ostatné slúžia chalupárom ako víkendové domčeky, pričom mnohí sa vracajú a relaxujú práve v rodných domoch svojich predkov. 

 

Tradičný život Vlkolínčanov vám priblíži Roľnícky dom. Ide o múzeum s expozíciou pôvodného bývania. Otvorená je aj Galéria ľudového umenia. Medzi vzácne dominanty Vlkolínca patrí dvojpodlažná zrubová zvonica z roku 1770, či zrubová rumpálová studňa z roku 1860 s hĺbkou trinásť metrov, ktorá bola kedysi jediným zdrojom pitnej vody. Raritou je aj murovaný barokový kostol Navštívenia Panny Márie z roku 1875, kde sa dodnes každú nedeľu a sviatok konajú bohoslužby. 

 

 

2. Jazierske travertíny a vodopád

 

Jazierske travertíny sú nádherným miestom, kde si môžete spraviť piknik v prírode, zažiť romantiku a ukázať svojim deťom krásy regiónu Dolný Liptov. 

 

Za prírodnú pamiatku boli vyhlásené už v polke minulého storočia, napriek tomu ešte stále nie sú masovo dobývané turistami. A práve v tom spočíva ich čaro. Okúzlia vás malebným prostredím, sviežim vzduchom a hlavne zvukom tečúcej vody. Sú inšpiratívne rovnako ako sama Matka Zem, ktorej sa podarilo vytvoriť tento jedinečný geomorfologický útvar. Lahodí ľudskému oku ako aj uchu. Predstavte si úsek dlhý asi 250 metrov, na ktorom sa potok akoby ponoril do vápencového podkladu, čím vznikla unikátna travertínová terasa. Tá sa stala živnou pôdou pre vzácne druhy rastlín a pri troche šťastia tu môžete napríklad natrafiť na mäsožravú rastlinu tučnicu obyčajnú. 

 

Rozvoniava to tu po sezónnych bylinkách a od jari až do jesene si tu môžete sadnúť do trávy, nechať sa zaliať slnkom a relaxovať za sprievodu vodného koncertu. Tóny vody hučiaceho potoka majú rôzne zafarbenie a sú skutočným balzamom na dušu. V blízkosti travertínov môžete vidieť malé travertínové jazierka (tzv. okná), vodopád či jaskynný otvor, z ktorého počuť tečúcu vodu pod zemou. Zaujímavosťou tejto oblasti sú aj prízemné kamenné útvary. Výlet na toto miesto zanechá vo vás ešte dlho odľahčený pocit a pokiaľ sa k travertínom vyberiete s deťmi, doprajete im zážitok, na ktorý sa tak ľahko nezabúda. 

 

Ako sa dostať k travertínom? Nájdete ich kúsok nad Bielym Potokom pri vstupe do Hlbokej doliny. Vedie k nim značená cyklotrasa, ale dostanete sa k nim aj autom. 

 

 

3. Harmanecká jaskyňa

 

Tajuplné podzemie jaskyne plné netopierov oceníte v čase aj nečase. Krásny prírodný útvar, ktorý si vďaka typickému výskytu bieleho sintra vyslúžil aj názov Biela jaskyňa, bol vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku. Ohromuje mohutnými pagodovitými stalagnitmi, nástennými vodopádmi, záclonami a malými sintrovými jazierkami. 

 

Tu je taká malá ochutnávka na poldňový výlet 

 

Harmanecká jaskyňa sa nachádza v nadmorskej výške 821 metrov a jej sezóna začína na jar a trvá až do neskorej jesene. Patrí medzi najznámejšie jaskyne na Slovensku a my vám vrelo odporúčame urobiť si výlet, ktorý je nevyhnutne spojený s menšou túrou, ale ako súčasť aktívneho odpočinku určite stojí za to. 

 

Dostať sa k jaskyni vám bude čosi trvať. Autom sa dostanete z nášho hotela asi za 20 minút na parkovisko pri obci Harmanec v Kremnických a Starohorských vrchoch, odtiaľ však už musíte po svojich. Počítajte s 250 metrovým prevýšením po upravenom serpentínovom chodníku s náučnými tabuľami, ktoré núkajú informácie o faune a flóre. Výstup vám bude trvať približne 40 až 50 minút. Je náročnejší, miestami strmý a dlhý 1420 metrov. Určite ho zvládnete aj s deťmi, keď zvolíte mierne tempo a budete ho striedať s kratšími oddychovými prestávkami. 

 

Posledný vstup o 16:00 

 

Jaskyňa je otvorená od 10:00 do 16:00, pričom o tomto čase stihnete už len posledný vstup. Dovnútra do jaskyne sa dostanete počas jej sezóny každý deň okrem pondelka. Prehliadková trasa je dlhá 1020 metrov a trvá hodinku, pričom celková dĺžka jaskyne je 3121 m. Práve v jej útrobách našli domov tisíce kusov netopierov. Patrí medzi najvýznamnejšie lokality výskytu týchto živočíchov a žije v nej 11 druhov. 

 

Pri jaskyni sa nachádza vyhliadka, z ktorej vidieť okolité lesy a vrchy a v jej blízkosti nájdete vodný žľab Rakytovo. 

 

Nezabudnite na teplé oblečenie a pevnú obuv 

 

Priemerná teplota v jaskyni je okolo 6 stupňov Celzia, preto si vezmite so sebou teplé oblečenie aj napriek tomu, že vonku bude teplo. Oplatí sa mať pevnú obuv. Napriek tomu, že pri jaskyni sa nachádza bufet, ktorý ponúka posedenie a občerstvenie, si nezabudnite aj fľašu vody. Oceníte ju hlavne smerom hore. Prajeme vám príjemný zážitok. 

Harmanecká jaskyňa

 

 

4. Špania dolina vo všetkej posvätnosti

 

Kedysi dávno bola preslávená po celej Európe. K jej dobrému menu prispelo nerastné bohatstvo, ktorým je obdarená. Banská obec sa rozprestiera na rozhraní Nízkych Tatier a Veľkej Fatry vo výške 728 metrov. Tentokrát si do nej odkráčame tak trochu inak. A to vo všetkej posvätnosti. 

 

Špania Dolina je miestom, kam sa ľudia radi vracajú. Možno je to práve vďaka atmosfére, ktorú tu vytvára priam magická Kaplnka Božieho hrobu zo 17. storočia. Je zmenšenou replikou Božieho hrobu v Jeruzaleme. Ako jediná z mnohých sa v našej krajine zachovala až dodnes a pokiaľ chcete, môžete tu potichu vysloviť svoje priania, ako by ste urobili na akomkoľvek pútnickom mieste. 

 

Dominantou dediny je Kostol Premenenia Pána z roku 1254. Vedie k nemu drevené kryté schodisko so 162 schodmi, ktoré si môžete poctivo odkráčať a predstaviť si, ako ste každým krokom bližšie k posvätnosti života. Kostol prešiel viacerými prestavbami a je zaujímavé vnímať ukážky rôznych stavebných slohov, pričom primárne sa jedná o románsku stavbu. Kostol je súčasťou Pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry v Španej Doline. 

 

Špania Dolina je bohatá na históriu. Spája sa najmä s baníctvom, je v nej viacero šácht a štôlní, ale známa bola výrobou čipky. Nájdete tu banícke pamiatky, či zrak pútajúcu tradičnú architektúru. A priamo na mieste sa môžete dozvedieť napríklad aj to, že Krištof Kolumbus prevážal na svojich lodiach meď práve z tejto oblasti. A pridáme ešte jednu zaujímavosť. Raritou je Cisárska šachta, ktorú si boli obzrieť aj potomkovia Márie Terézie. 

Špania dolina

 

 

5. Malebná dedinka Rybô

 

Cestu do Harmaneckej jaskyne si môžete spestriť návštevou osady, ktorá sa preslávila smutnou správou. Počuli ste niekedy o tragédii, ktorá sa odohrala v dedinke s pôvabným slovenským názvom Rybô? 

 

Osada spadá pod kataster Staré Hory a vedie ku nej prístupová cesta z hlavnej trasy. Možno ste si na opačnej strane ako je odbočka na Dolný Jelenec všimli veľký povstalecký pomník. Tam presne treba odbočiť, aby ste sa dostali do dedinky právom nazývanej na konci sveta. V prípade, že zlyhá navigácia, domáci vám radi poradia aj porozprávajú o dni, kedy bola osada v januári v roku 1924 zasypaná lavínou. V troskách pod snehom zomrelo na tomto mieste 18 ľudí. Akoby zázrakom prežilo jedno dieťa v kolíske spolu so svojimi rodičmi. 

 

Prečo sme pre vás vybrali tento tip? Pretože toto miesto je aj napriek tragédii, s ktorou je spájané, pôvabné a v lete bezpečné. Môžete sa prejsť pozdĺž potoka až do strminy, kde sa cesta stráca a zakúsiť malebnú divočinu, ktorej devízou je čerstvý vzduch aj zaujímavá flóra. 

 

Zažiť ju možno aj z výšky 

 

Pre letných turistov prinášame ešte jeden tip. Výhľad z Krížnej. Pokiaľ vystúpite na hrebeň, budete mať predstavu o lavíne, ktorá z tohto miesta prekonala výškový rozdiel 750 metrov. Dosahovala dĺžku tri až štyri kilometre a v osudový deň padla na osadu, čím zničila väčšinu miestnych dreveníc. Veľký drevený kríž na konci osady je spomienkou na zosnulých.