Najvýhodnejšia
rezervácia
 

10 dôvodov, ako pobyt v prírode pozitívne vplýva na zdravie

1. Čistejší vzduch: Stromy a rastliny produkujú kyslík, ktorého obsah je v lesoch vyšší, čo má samo o sebe blahodárny vplyv na ľudský organizmus. Zvýšený príjem kyslíka pozitívne vplýva aj na našu náladu. Neznečistený vzduch pomáha čistiť pľúca a zlepšuje okysličovanie krvi, čo vedie k ozdravovaniu orgánov a zvýšenej vitalite.

 

2. Zmierňuje stres, úzkosti a príznaky depresie: Narastá počet štúdii a výskumov, ktoré dokazujú, že spojenie s prírodou z nás robí šťastnejších a zdravších ľudí. Podľa vedcov z britskej univerzity v Derby aj jednoduché aktivity v prírode ako kŕmenie vtákov dokážu zvýšiť duševnú pohodu až o 30%.

 

3. Zlepšuje imunitný systém: V chránených národných parkoch na deti i dospelých nečíha toľko znečistenia ako v mestách. Pobyt v lese spúšťa v našom organizme aktivitu buniek, ktorej výsledkom je aj podpora imunitného systému. Posilnený imunitný systém efektívnejšie bojuje s menej závažnými chorobami, ako je napríklad nachladnutie a iné infekcie.

 

 

4. Pomáha redukovať vysoký krvný tlak: Vysoký krvný tlak je tichou hrozbou, ktorá číha najmä na ľudí so sedavým zamestnaním, na ľudí s nie celkom vzornou životosprávou a na skoršie narodených. Podľa výskumu univerzity v Queensland ľudia potrebujú „minimálnu dávku prírody“, ktorá pomáha liečiť vysoký krvný tlak a zároveň je jeho prevenciou. Táto „dávka“ je iba 30 minútová prechádzka lesnou cestičkou denne. Ak máte problém s vysokým krvným tlakom, môže vám pomôcť úprava stravovania. Poraďte sa s naším šéfkuchárom Richardom Noskovičom o prospešnosti jedál z Ayur Ganesh menu pre vaše zdravie.

 

5. Zmierňuje bolesť a pomáha rýchlejšie sa zotavovať po operáciách: Človek vzišiel z prírody a návrat medzi stromy, rastliny a potoky nás dokáže natoľko absorbovať, že aspoň na chvíľu zabudneme na bolesť a nepohodlie. Prvá štúdia, ktorá dokázala tento pozitívny efekt, zistila, že pacienti v izbách s výhľadom na stromy znášali pooperačné bolesti lepšie a strávili v nemocnici menej času ako tí, ktorí z okna videli múr. Ak vám uplynie obdobie pokoja na lôžku predpísané doktorom, vydajte sa na čo i len krátku prechádzku.

 

6. Zlepšuje pamäť a sústredenie: Podľa vedcov z univerzity v Michigane prechádzka po lese dokáže zlepšiť krátkodobú pamäť až o 20%. V prírode nás rozptyľuje menej vzruchov ako v mestách, vďaka čomu sa naša priama pozornosť zameriava len jedným smerom. Skúste sa po konferencii alebo seminári ísť na chvíľu prejsť a sami uvidíte, ako ľahko sa vám nové vedomosti uložia do pamäte. Prírodná scenéria pomáha aj deťom s poruchou pozornosti (ADHD) zvýšiť rozsah ich pozornosti.

 

 

7. Poskytuje únik pred obrazovkami, ktorými sme bežne obklopení: Pohľad na skutočné kopce pred nami nenamáha náš zrak tak, ako slávne pozadie pracovnej plochy na našich počítačoch. Hlavne pre deti je trávenie času vonku najlepšou prevenciou rozvinutia krátkozrakosti. Digitálny detox nám pomáha vrátiť sa z online sveta do toho reálneho. Využite túto príležitosť, oddýchnite si od neustáleho bombardovania informáciami a namiesto toho zlepšite svoje medziľudské vzťahy tvárou v tvár.

 

8. Príroda je najlepším spirituálnym guru: Obklopení zeleňou môžeme pozorovať dlhodobé procesy, ktorými sa príroda riadi. V kontraste s našimi uponáhľanými životmi v hlučných mestách a v záplave starostí je príroda pokojná, tichá a večná. Žije si svojím životom nezávisle od nás. Prostredníctvom svojej krásy nám dovoľuje hľadať v nej úľavu, útočisko pred stresom, šumom civilizácie a večným náhlením sa. Je to miesto pre oddych, utriedenie si myšlienok, nájdenie vnútornej rovnováhy a naplnenia. Ako naplno rozvinúť vaše spirituálne ja – napríklad prostredníctvom jógy – vám rád poradí náš špecialista na ayurvédu.

 

9. Pomáha nám kreatívne myslieť a riešiť problémy: Príroda bola vždy inšpiráciou pre básnikov, umelcov, ale aj pre „obyčajných“ ľudí. Fascinácia jej krásou a premenlivosťou nám pomáha otvárať myseľ, pokojné a tiché prostredie ju pomáha očistiť a omladiť. David Strayer z americkej univerzity v Utahu vysvetľuje tento fakt: „Ak využívate multitasking – ako dnes väčšina ľudí – zabudnite naň, nechajte doma všetky elektronické zariadenia a choďte sa prejsť. Spôsobí to, že váš čelný lalok sa začne ozdravovať. Kvôli tomu potom zažívame návaly kreativity, jasnosť pri riešení problémov a pocity šťastia.“

 

10. Pobyt v prírode je často spojený s fyzickou aktivitou: Donovaly poskytujú mnoho turistických chodníkov, cyklotrás lyžiarskych svahov. Podľa odporúčaní lekárov by sme sa mali hýbať aspoň 30 minút denne. V spojení s účinkami prírody na naše zdravie sú Donovaly ideálnym miestom, kde tento cieľ dosiahnuť. Neváhajte a choďte sa teda prejsť, previesť na bicykli, alebo si choďte zalyžovať – po námahe si môžete oddýchnuť a zregenerovať sa v našom wellness centre.